İş dünyasında, çalışan annelere önyargıyla yaklaşıldığı doğrudur. Gün içerisinde binlerce parçaya bölünen bir kadının verimli olamayacağına inanılır. Hatta boş bir pozisyon için mülakata katılan kadın, çocuk sahibiyse tüm kariyerine rağmen işe girme ihtimali çok düşüktür.

Albert Einstein’ın dediği gibi önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zor olsa da yapılan araştırmalar, çalışan anneler iş dünyasında daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Annelerin iş dünyasında başarılı olmasının 6 nedeni;

1. Zamanı yönetmeyi bilirler

Stressed businesswoman with too much work to do in office room.

İşlerine, çocuklarına ve eşlerine zaman ayırmaları gerektiğini iyi bilen çalışan anneler, zamanı çok iyi kullanma konusunda özel bir yetenek geliştirir.

Anneliğin Kariyere Engel Olmadığını Kanıtlayan Avrupa Parlamento Üyesi Licia Ronzulli, kızını parlamentoda büyüttü.

2.Görev dağılımını iyi yaparlar

Tired young woman with messy hair sleeping on folders with documents and a copy machine, in the office. As background are tall windows, shelves with folders and boxes, and desk with computer and office chiars.
Ev işlerinde ve çocuk bakımında kocasının yardımına ihtiyaç duyan kadınlar, iş yerinde iyi bir yönetici olur. İşlerin muntazam ilerlemesini sağlayacak görev dağılımını en iyi yapabilecek kişi onlardır, çünkü evde işleri paylaştırmak çalışan anneye tecrübe kazandırır.

3. Çözüm odaklıdır

Portrait young shocked business woman sitting in front of laptop computer looking at screen isolated on grey wall background. Funny face expression emotion feelings problem perception reactionSorun yaşanan bir konuda işleri daha da zorlaştırmak yerine o işi nasıl çözümleyeceğine odaklanır. Çünkü mesaiye kalmaktan pek hoşlanmaz.

4. Ofiste yoğunluğunu işine verir

Businesswoman Being Gossiped About By Colleagues In Office

Çocuğu olmayan çalışanlara oranla daha az dedikodu yaparlar, akşamdan kalma gibi bir dertleri de yoktur. İş yerinde tüm yoğunluğunu işine verir, eve iş götürmekten haz etmezler.

5. “Kaliteli Zaman” tabiri çalışan anneler için üretilmiştir

A little boy sneakily cuts his mom's hair while she sleeps.

Eve geldiklerinde çocuklarıyla keyifli zaman geçirmeye odaklanırlar, çünkü birlikte geçirebilecekleri süre kısıtlı olduğunu bilirler. Birlikte oyunu oynar ya da sohbet ederler.

6. Depresyona girmezler

Mother working at home on the pc, with her children doing multi-tasking work.

“Sevgilim beni terk etti” “arkadaşım mesajıma cevap vermedi” gibi konulara kafaya yorup depresyona girecek boş zamanları yoktur.

BONUS: Kendi ayakları üstünde duran çocuklar yetiştirirler

Çalışan annelerin çocukları, düştüklerinde kaldıracak annelerini her an yanlarında bulamadığı için yaşadığı ufak tefek zorluklarla kendi kendine baş etmeyi öğrenir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap