Araştırma şirketi Gallup tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre ABD’li çalışan kadınlar arasında hayal kırıklığı ve yılgınlık hissi fazlasıyla artmış durumda. Özellikle de çalışan annelerde…

18 yaşın altında çocuğu olan kadınların yüzde 54’ü çalışmaktansa evde olmayı tercih edeceklerini belirtiyorlar. Küçük çocukları olan kadınların sadece yüzde 40’ı öyle tercih ettikleri için çalıştıklarını belirtiyor.

Buna karşın çalışan annelerin yüzde 45’i iş yerinde liderlik pozisyonu istediklerini de söylüyor.

Araştırma için ABD‘de çalışan 323 bin 500 kadınla görüşüldü. Buna göre çalışan kadınlar arasında memnuniyetsizlik duygusu hakim.

Bu nedenle kadınların önemli bir bölümü kariyerlerinin en parlak yıllarında iş hayatından çekilme kararı alıyor. Sonuçlar, ABD‘de iş hayatının kadınlara sağladıkları konusunda ciddi soru işaretleri oluşturuyor.

İş yerleri kadın iş gücünü kaçırmamak için daha fazlasını yapma konusunda istekli olsa da bunda başarı sağlayamıyor.

Gallup‘un araştırması açık sözlülükle şunu ortaya koyuyor: ABD’de pek çok şirket 90’larda yaratılan prensipleri takip etmeyi sürdürüyor. Bazıları ise 50’lerde kalmış durumda. Günü geçmiş bu ilkeler ellerindeki en yetenekli elemanlarını tutmak için yeterli olmuyor.

calisan-anne-5

Araştırmaya göre bazı çalışanlar işverenlerinin, iş-yaşam dengesini göz önünde bulundurma konusunda iyi olduğunu belirtirken bazıları ise bu konuda patronlarını çok başarısız buluyor. Örneğin çalışan annelerin yüzde 33’ü patronlarının gerektiğinde evden çalışmalarına olanak sağlama konusunda ‘çok iyi’ olduklarını söylerken, diğer yüzde 33’lük kesim bu konuda işverenini ‘çok yetersiz’ buluyor.

Çalışan anneler için gerektiğinde uzaktan çalışmamak ‘en acı verici’ sorunlardan biri. Diğer önemli meseleler ise esnek çalışma saatleri, ücretsiz izinler, sağlık sigortası, maaş ve yükselme imkanları. Pek çok kadın işvereninin bu konulardaki tekliflerinden duydukları memnuniyetsizlikleri dile getiriyor. Özellikle de sağlık sigortası ve maaş konusunda.

Kadın büyük çoğunluğu (yüzde 84) maddi bağımsızlıklarını kazanmak için çalıştıklarını belirtseler de onlar için maaş bordrosunda daha önemli motivasyon kaynakları var. Araştırmaya göre pek çok kadın çalışan, finansal olmayan faktörlerin iş hayatında daha büyük önem arz ettiğini ifade ediyor. Başka bir deyişle, ‘Her ne kadar maaş önemli olsa da kadınların bir işten beklentileri bundan daha ötede.’

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap