Yıllardır “Büyük Patlama” hakkında araştırmalarına devam eden astronomlar, en sonunda “Büyük Patlama” sonrasında oluşan 800 milyon yaşındaki 23 genç galaksiyi görünteleme şansını yakaladı.

ABD’de bulunan Arizona Üniversitesi’nden görevli astronomlar Sangeeta Malhotra ve James Rhoads’un önderliğinde gerçekleşen araştırma Şili ve Çin’den katılım sağlayan araştırmacılar eşliğinde tamamlandı. Galaksilerin belirlenmesi için astronomi alanında en güçlü ekipman ve teknolojiyi kullanan ekip Şili’nin kuzeyinde yer alan bölgede gözlemlerini tamamladı. Cerro Tololo İnter Amerika Gözlemevi’nde Blanco Teleskobu aracılığı ile yapılan araştırma verileri Karanlık Enerji Kamerası (DECAM) kullanılarak kaydedildi.

Yeni baştan iyonlaşma oluşumunun Büyük Patlama sonrası 300 milyon ile bir milyar yıl içerisinde gerçekleşebileceğini açıklayan Sangeeta Malhotra, keşif süresinde tam 23 genç galaksinin 800 milyon yaşında olduğunu belirtti.

Evrenin oluşumunda iyonlaşma öncesi gezegenlerin keşfinin zorluğundan bahseden araştırmacı, Büyük Patlama sonrası 300 milyon yıl boyunca evrenin karanlık ve nötr hidrojenden oluştuğunu da ekledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap