2003 sonrası ekonomide yaşanan büyümeyle dünyanın en ünlü markaları yüzlerini Türkiye’ye çevirmişti. Bağdat Caddesi, Nişantaşı, İstiklal Caddesi alışverişin en canlı bölgeleri haline gelmiş, ünlü markalar bu caddelerde yer bulmaya başlamıştı. Fakat bu caddelerde yer almak artık eskisi kadar ucuz değil.

Büyüme ortamında yaşanan tüketim artışıyla, bu caddelerdeki kiralar da ciddi oranlarda yükselmişti. Fakat ülkemiz 2010 sonrası yüzde 8’i geçen büyüme oranlarında bu günlerde yüzde 3-4 seviyelerine gerilemiş durumda. Son zamanlarda kapanan mağazalar ve ülkemizden çekilen yabancı markaların gündemi aslında bu sorunlar.

Burberry de bu dönemde Türkiye’ye gelen markalardan biriydi. Dünyanın A plus markalarından biri olan İngiliz Burberry markasını Türkiye’ye Eren Holding’in getirmişti. Bu ünlü markanın 2.5 milyon dolar harcanarak açılan Bağdat Caddesi’ndeki mağaza, markanın amiral gemisi olarak görülüyordu.

Eren Holding distribütörlüğünde Türkiye’de 5 mağazaya ulaşan Burberry, Bağdat Caddesi’ndeki ilginç tasarımlı üç katlı en önemli mağazasının kapısına bir süredir “Tadilattayız. Yeniden açıklacağız” diye not bırakmıştı. Ama durum hiç de öyle değil. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Eren Holding mayıs ayı itibariyle mağazayı kapatmış durumda.

Bağdat Caddesi’ndeki bu olumsuz gidişat, bıkkınlık veren kentsel dönüşüm inşaatlarından ortaya çıksa da asıl sorun hem patlayan dükkan kiraları hem de Türkiye’de giderek azalan tüketimden kaynaklanıyor. Birçok markanın yaptığı gibi Burberry ve Eren Holding de cirosu düşük mağazalardan vazgeçiyor.

Görülüyor ki, Türkiye’deki perakende tüketim sektöründe yeniden yapılanma dönemi yaşanıyor.

Hürriyet’in haberinden derlenmiştir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap