Erciyes Dağı eteklerinde Orta Kızılırmak Bölümü’nde konumlanan Kayseri, coğrafi özellikleriyle doğal güzelliklerin yer aldığı bir cennet şehri. Doğasını keşfetmenin yanı sıra farklı mimari yapıları barındıran kent içinde tarihin her döneminden birçok medeniyetin izine rastlayabilirsiniz.

Kayseri yöresel yemekleriyle ünlü ve şüphesiz bu konuda aklımıza ilk mantı gelir. Erciyes Dağı, Sultan Sazlığı ve Kapuzbaşı Şelaleleri ise yazmakla bitiremeyeceğimiz meşhur doğa harikalarından bazıları. Bu kültürel şehirde gezmeye doyamayacağınız daha çok nokta var. Sizler için gidilesi bazı tarihi bölgeleri derledik.

Ali Dağı Yer Altı Şehri

2010 yılında ziyarete açılan şehrin, M.S. 3. yüzyıldan günümüze uzanan tarihi bir geçmişi var. Yapının, Kapadokya Krallığı Aziz Basil döneminde Doğu Roma, Pagan zulmünden korunmak için kullanılan bir yer altı merkezi olduğu bilinir. İçerisinde; ibadethanenin yanı sıra kuşluk, su sarnıcı, şırahane ve salon gibi bölümler var. Dar koridorlu yapısına karşın hava kanallarıyla nefes alınabilen yer, yaklaşık 300 metre uzunluğunda.

Hunat Hatun Külliyesi

Selçuklu mimarisinin en gözde yapılarından biri sayılan külliye; 1238 yılında I. Alaeddin Keykubad'ın eşi ile II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in annesi Mahperi Hunad Hatun tarafından yaptırılmış. Cami, medrese, kümbet ve hamam bölümlerinden oluşur. İnşası sırasında da Selçuklu mimari geleneği yansıtılarak, minaresiz ve ortası açık şekilde kesme taştan yaptırılmış. Oturum alanı 2.203 metrekare olan külliyenin üç kapısı bulunur ve ana kapısı batıdadır.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi, Orta Çağ döneminde çeşitli saldırı ve işgallere karşı tedbir amaçlı XIV. yüzyılda yapılmış ve şehrin günümüze kadar varlığını koruyan önemli mimari yapılarından biri. Tamamı kesme taşlarla oluşan kalenin iç ve dış olmak üzere iki bölümü var. İç kale, şehir merkezinde bulunur ve dış kale de şehri güney ve batıdan surlarla çevreler.

Selçuklu Müzesi

Anadolu'daki ilk tıp merkezi olarak bilinen Gevher Nesibe Medresesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuklu Uygarlığı Müzesi haline getirilerek 21 Şubat 2014 tarihinde halkın hizmete açılmış. Ziyaretçiler müze içerisinde Selçuklu Uygarlığı keşfetmeninyanı sıra teknolojik ve uygulamaya yönelik interaktif sergi alanlarında bilgilerini pekiştirebiliyorlar.

Mimar Sinan Evi

Ağırnas Kasabası; taş işçiliğini sergileyen evleri, tünel ve yer altı şehirleriyle sık sık ziyaret edilen diğer bölgelerden. Kasabanın, Kayseri kent merkezine 27 kilometre mesafesi var. Dünyaca tanınmış bir mimar ve inşaat mühendisi olan Mimar Sinan, 22 yaşına kadar 3500 yıllık tarihi barındıran bu kasabada yaşamış. Tamamı kesme taşla yapılan evi, Ağırnas Belediyesi tarafından satın alınmış ve tüm bölümleri restore edilmeden müze eve dönüştürülerek ziyarete açılmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap