Bilim insanları tarafından kabul edilen yaygın bir görüşe göre insanlık tarihi, bulunan fosillerden elde edilen verilere göre 3.5 milyar yıllık bir geçmişe sahip.

Yapılan araştırma sonuçlarından yola çıkılarak kabul görmüş bu görüş, bulunan fosil sayesinde, insanlık tarihinin 220 milyon yıl daha eski olduğunu kanıtlar nitelikte. Aslında bu keşif 4 yıl önce yapılmış ancak şimdi açıklanmasının nedeni bilim adamlarının bu konudan emin olana kadar, bulunan fosil üzerinde yürüttükleri çalışmalara devam etmeleri.

Bilinen ilk canlı buluntuları primatlar ailesine mensup bir takım mikroorganizmaların keşfiydi. Grönland’ın Isua kayalıklarında bulunan yassı ve katmanlı 4 cm’lik yapılardan elde edilen verilere göre ‘stromatolitler’ olarak bilinen mikroorganizmaların, primatlardan daha eski olduğu ve insanlık tarihini 220 milyon yıl kadar geriye götürdüğü kesinleşti.

New South Wales Üniversitesi’nden Martin Van Kranendonk konuya ilişkin:

Kesinlikle ikna oldum, yaşam bu kadar geri gidiyor.” dedi.

Yapılan araştırma sonrasıında insanlık tarihi artık 3.7 milyar yıllık bir geçmişe sahip. O zamanlar da okyanuslar donuk durumda ve dünya yüzeyi çamurumsu bir yapıda, lavlarla kaplı olduğunu belirten bilim adamları bu çalışmayı küresel ısınmanın sayesinde gerçekleştirdiklerini, aksi taktirde bu fosili keşfetmelerinin güç olduğunu belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap