NASA'nın ürettiği 8.8 milyar dolar değerindeki dev uzay teleskobu James Webb, 2019'un İlkbahar aylarında fırlatılacak. Bu yeni teleskobun, Hubble'nin görev devamlılığını sağlayacağı düşünülüyor.

NASA'dan daha önce gelen açıklamaya göre 2018'in sonlarında fırlatılması beklenen James Webb, bazı teknik aksaklıklardan dolayı ertelemeli olarak fırlatılacak. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, teleskobun kendisi ile ilgili bir problem söz konusu değil.

James Webb'in bugüne kadar yaptıkları en karmaşık uzay araçlarından biri olduğunun altını çizen NASA, teleskobun donanımsal anlamda hiçbir probleminin olmadığını da belirtti. Sadece bu karmaşık yapının tüm parçalarını bir araya getirmek tahmin edilenden biraz daha uzun sürmüş.

Bu zamana kadar "uzaydaki gözümüz" haline gelen Hubble Uzay Teleskobu hala bizleri etkilemeye devam etse de 27 yaşında oluşu, bizleri ister istemez yeni teknolojilere itiyor. NASA bu nedenle James Webb'i bir ihtiyaç ve zorunluluk olarak görüyor. Görev itibarıyla Hubble'nin varisi olarak nitelendirilen bu yeni teleskop, daha şimdiden uzay meraklılarını heyecanlandırdı. 

Verilen bilgilere göre adeta bir zaman makinesi gibi çalışacak olan James Webb'in en büyük bilimsel amacı, bundan 13 milyar yıl önce, karanlık çağlardan hemen sonra oluşmuş evrenin ilk yıldızlarını ve galaksilerini keşfetmek olacak.

NASA yöneticisi Eric Smith ise yaptığı açıklamada, James Webb'in keşfedebileceği şeylerin bir sınırının bulunmadığını belirtti.

"Big Bang sonrası oluşmuş ilk galaksilerden; Europa, Enceladus ve TRAPPIST'teki kimyasal hayat izlerine kadar Webb, evrenimizdeki tüm bu inanılmaz şeyleri araştırmaya koyulacak."

Fransız Guyanası'ndaki bir uzay üssünden Ariane 5 roketiyle birlikte fırlatılacak olan James Webb, kızılötesi gözlemin Dünya'ya yakın bölgelerde verimli olmaması nedeniyle yeryüzünden yaklaşık 1.6 milyon kilometre uzakta konumlanacak. Bugüne kadarki bu en büyük teleskop projesi 17 ülkenin iş birliğinde bugünlere kadar geldi ve yapacağı keşifler daha şimdiden insanları heyecanlandırıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap