Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘te, sokakta laf atarak ya da ıslık çalarak sarkıntılık yapmak artık suç olarak sayılıyor.

Kent konseyinin onayladığı yeni kanunla, istenmeyen fiziksel temas, bir kişiyi takip etme, kamusal alanda mastürbasyon ve ‘uygunsuz teşhir’ gibi hareketler suç kapsamına girdi. Cinsel taciz kapsamına alınan bu hareketleri yapanlara, 60 dolara kadar para cezası verilebilecek.

Bir kimsenin vücudu hakkında doğrudan ya da dolaylı yorum yapmak da suç kapsamına girebilecek. Yeni kanun ayrıca kadınlara yönelik bu gibi davranışları değiştirebilmek amacıyla kamusal eğitim kampanyaları yapılmasını da öngörüyor.

Arjantin’de kadın örgütleri kadına yönelik şiddet ve cinsel istismara karşı yoğun mücadele veriyor.

Kanunun çıkarılmasına önayak olan meclis üyesi Pablo Ferreyra, “Cinsel tacizin bazı formları toplumda kültürün bir parçası olarak kabul görüyor. Bu, tacize göz yummak için bir gerekçe olamaz” dedi.

Islık çalmak İngiltere’de de suç kapsamına alınmıştı

Galler ve İngiltere’de taciz amaçlı ıslıklarda artış yaşanması polisi harekete geçirmişti. Tüm bunların üstüne ıslık çalmak, nefret suçu kapsamına alınmıştı. Ancak bu yöntemin yeterli olduğunu düşünmeyen halk, ilerleyen zamanlarda bunu daha yüksek mercilere taşımaya kararlı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap