Sürücüsüz otomobil ve taksiler, sektörün gündemindeki önemli konulardan biri olmaya devam ediyor. Çoğu araç firması bu alanda çalışmalara başlamış durumda. Fakat genel algı bu tarz bir teknolojinin yıllar sonra çıkabileceği yönündeyken Singapur’dan ilk sürücüsüz taksi denemeleri haberi geldi.

Bu teknolojiyi hangi şirket geliştiriyor?

Beklenilenin aksine sürücüsüz taksinin ardındaki şirket otomobil endüstrisinin büyük isimlerinden biri değil. Denemeleri “nuTonomy” adında Amerika’da robotbilim ve sürücüsüz otomobillerle uğraşan bir yazılım şirketi yapıyor.

nuTonomy, bu yılın başında Singapur hükümetinden sürücüsüz otomobillerin küçük bir kasabada deneme sürüşlerini yapmak için izin alan ilk şirket oldu. nuTonomy bir araç firması olmadığından, Renault ve Mitsubishi’nin elektrikli arabaları için yazılım üretiyor ve denemelerini bu araçlar üzerinden yapıyor.

nutonomy

Sistem nasıl işliyor?

Denemeler Singapur’un merkezine uzak küçük bir kasabada yapılıyor. Her otomobilin içinde kameralar ve aracın etrafındaki cisimleri denetleyen radarlar bulunuyor. Taksiler 4 kilometre karelik bir alanda sürüşlerini gerçekleştiriyor. Ayrıca yolcuların binip inecekleri yerler önceden planlandığı için istenilen yerde otomobilden inilemiyor. Deneme sürüşlerine yalnızca nuTonomy’den gelen bir davetin üzerine sisteme kaydolan kişiler katılabiliyor. Firma bu servisi birkaç ay içinde daha geniş bir kitleye yaymayı planlıyor.

Peki, neden Singapur?

Singapur’da taksilere olan talebin bir hayli yüksek olduğu biliniyor. Ülkede yaşayanlar için otomobil sahibi olmak fazla maliyetli olduğu ve taksi tarifeleri de ucuz olduğundan şehirde yaşayanlar çoğunlukla taksi kullanıyor. Şirket deneme safhasını başarılı bir şekilde tamamlayıp 2018 yılına kadar Singapur’a sürücüsüz taksi teknolojisini yaymayı hedefliyor.

Uber ve Google ile rekabet içinde

Neredeyse tüm araba firmaları bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Mobil uygulama üzerinden taksicilik hizmeti veren Uber de Amerika’da bu alanda deneme sürüşlerine başlayacağını duyurdu. İnternet devi Google da sürücüsüz araç alanında testler gerçekleştiren ilk şirketlerden biri olarak yoğun çalışmalarını sürdürüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap