Venezuela‘nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarının ülkesine gelebileceğini belirterek özellikle TOKİ ve THY’yi ülkeye davet etti.

Bracho Reyes, Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Eloina Rodriguez Gomez ve Enerji ve Petrol Bakanı Eulogio del Pino‘nun geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini ve konuşulan en önemli konulardan birinin ekonomik işbirliği olduğunu söyledi.

Venezuela’nın dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip ülkelerden biri olduğunun altını çizen Bracho Reyes, şunları kaydetti:

Türkiye dünya ekonomisi açısından dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri ve ekonomik olarak da gelişiyor. Enerji Bakanı Pino’nun, Erdoğan ile yaptığı toplantıda gündeme gelen en önemli konulardan biri petrol türevi olan petrokok ticaretiydi. Bizim, ülke olarak 10 milyon ton petrokokumuz var. Bu 10 milyon ton petrokok şu anda piyasaya sunulmayı bekliyor. Pino, bu toplantıda bu petrokokun belli bir kısmının Türkiye için ayrılıp, bunun iki ülke arasındaki ürün değişiminde ve ticari anlaşmalarda kullanılabileceğini söyledi. Konuyla ilgili karma komisyonun kurulmasını bekliyoruz, görüşmelerimiz devam ediyor.

Petrol karşılığı konut desteği

Venezuela’da halihazırda çalışan Türk şirketler bulunduğunu ve şirketlerin konut açığını gidermeye yönelik projelere destek verdiklerini belirten Bracho Reyes, “Şimdiye kadar ülkede Türk şirketler tarafından bin 448 konut yapıldı ve hükümet 1 milyondan fazla konutu teslim etti. Amacımız 2 milyona ulaşmak. Türkiye’nin yanı sıra bu projede İran, Belarus gibi ülkeler de yer almaktadır” dedi.

Bracho Reyes, 2011 yılında gündeme gelen ve petrol ve türevleri karşılığında konut yapılmasını öngören projenin, kurulacak karma komisyonda yeniden ele alınacağını ifade etti. Proje kapsamında belirlenecek petrokok miktarı karşılığında konut yapılacağını anlatan Bracho Reyes, şöyle konuştu:

Yakın zamanda yapılacak Dünya Enerji Kongresi’ne Venezula Petrol Bakanı gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Başkanı Maduro ve Dışişleri Bakanı Rodriguez’in de bu toplantıya davet edilmesini söyledi. Şu anda Maduro, Türkiye tarafından iletilecek bir davet bekliyor. Türkiye’nin TOKİ ile birlikte Venezuela’ya gelmesini ve bunun karşılığında petrokok almasını bekliyoruz. Türk yatırımcıları özel olarak çağırıyoruz. Onlara özel seçenekler, özel fırsatlar sunmaya çalışıyoruz.

Konut karşılığı petrol ve petrol türevlerini alım projesi, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız‘ın 2011’de yaptığı Venezuela ziyaretinde gündeme gelmiş, ancak Van depremi sonrası TOKİ‘nin Van‘da konut yapımına öncelik vermesi sonucu proje ertelenmişti.

THY’nin bizi merkez olarak seçmesini istiyoruz

Türk Hava Yolları’nın (THY) Latin Amerika’ya seferlerini başlattığını ve başkent Karakas’a direkt uçuş yapılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü dile getiren Bracho Reyes, Venezuela’da sadece THY’ye özel bir terminal inşa etme imkanı sunduklarını vurguladı.

Bracho Reyes, Venezuela’da yakıt fiyatlarının oldukça uygun olduğunu ifade ederek;

Venezuela, Latin Amerika’da en stratejik noktalardan biri. Latin Amerika’nın giriş kapısı, Karayiplerin balkonu diyebiliriz. THY’ye tüm Güney Amerika Kıtası’nda yapacağı uçuşlar için Venezuela’yı merkez olarak kullanmasını teklif ettik. THY’nin, Venezuela’yı merkez olarak seçmesi ve buradan bütün Latin Amerika’ya yönelmesini istiyoruz.

Bracho Reyes, Venezuela’da 400 binden fazla Müslüman yaşadığını belirterek, “Rodriguez, toplantı sırasında, Türkiye’ye bol arazi tahsis edilebileceğini ve bu arazi üzerine cami inşa edilebileceğini söyledi. Bu, iki ülke arasındaki yakınlaşmayı gösteren bir adımdır” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap