4.000 yıllık geçmişe sahip bir fikir bu buzdolabı sayesinde günümüze taşındı.

MIT Technology Review‘de yayınlanan bir makaleye göre Evaptainers isimli buzdolabı, elektrik yerine buhar ile çalışabiliyor. Yiyecekleri elektriksiz ortamda taze tutmak için kullanılan bu konteyner, terlediğimizde vücudumuzu serin tutan sistemle aynı mantıkla çalışıyor.

Evaptainers teknolojisiyle, su ısıyı alıyor ve ısı buhar yoluyla yüzeyden atılıyor. Bu yöntem aslında insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Eski insanların iç içe konan 2 çömlek katmanının arasını kumla doldurarak ve bu katmanların arasını su doldurarak yaptıkları bu yöntem biraz daha geliştirilerek Evaptainers’de hayat buluyor.

22994124457e922a51144e9-94333764

Yiyecek saklamak için etkili bir çözüm sunan konteyner yalnızca kurak ve nemin %40’ın üstüne çıktığı iklimlerde tam soğutma kapasitesine ulaşıyor. 25 konteynerın pilot bölge ilan edilen Fas’ta denendiğini belirten Taylor,  25 dolardan satılacağını belirtiyor.

Elektriğe erişimi olmayan ülkelerde yiyecekler kısa sürede çürüyor ve sebze meyve ağırlıklı olmak üzere tonlarca besin maddesi çöpe dökülüyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde yılda 310 milyar dolar değerinde yiyecek çöpe atılıyor.

Evaptainers’ın piknik ya da kamp gibi açık hava aktivitelerinde kullanılabilecek ticari modelinin ise önümüzdeki sene piyasaya çıkması planlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap