Her ne kadar Trump destekçileri politikaları konusunda sert düşüncelere sahip olsalar da Amerika’da yaşayan göçmenler bu yıl Nobel Ödüllerinde yaşadıkları ülkeyi fazlasıyla gururlandırmayı başardı.

2016 Nobel Bilim Ödülleri’nde başarı gösteren 6 Amerikalı da göçmen. Atif Mian isimli Twitter kullanıcısının attığı tweetten sonra gündeme gelen konu oldukça konuşuldu.

Bu sene ilk olarak Nobel Fizik Ödülleri’nde ABD’den  F. Duncan M. Haldane , J. Michael Kosterlitz ve David J. Thouless yaptıkları çalışmalarla ödüle layık görüldü. Bu 3 isim de İngiltere’de doğup, sonradan ABD’ye göçmüştü.

Nobel Kimya Ödüllerinde ise iki Avrupalı ile birlikte ödülü paylaşan isim olan Sir J. Fraser Stoddart, aslen İngiliz ama o da sonradan çalışmalarını daha iyi yürütebilmek için ABD’ye göç etmiş.

Sözleşme Yasası ile Nobel Ekonomi Ödülüne layık görülen Oliver Hart İngiltere‘den, Bengt Holmström ise Finlandiya‘dan Amerika’ya gelmişti.

Trump her ne kadar göçmenler konusunda olumsuz fikirler öne sürse de analistlere göre ABD‘yi dünyanın büyükleri arasında gösteren asıl güç, çeşitliliği. Amerikalı bilim çevreleri de müslümanlar ve latinlerle birlikte ABD’nin bu konukseverliğini sürdürmesi gerektiğini söylüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap