Sürdürülebilir enerjiyi modern mimaride de görmemiz artık mümkün. Dinamik Otel olarak adlandırılan bu yapı, gökdelenlerin simgesi haline gelen Dubai’de inşa ediliyor.

Mimar David Fisher’e göre bu binayı tasarlamasının altında her şeyin sürekli değiştiği yerlerde günümüz yapılarının duygusallıktan yoksun ve insanların gerçek yaşamını yansıtmadığı gerekçesi yatıyor.

Binanın 400m’den fazla yüksekliğe sahip olması ve çatısındaki güneş panelleri ve katlar arasına gizlenmiş yaklaşık 50 türbini ile tüm enerjisini doğal kaynaklardan elde etmesi söz konusu.

Üretilen enerjinin binanın ihtiyacından 10 kat fazla olması da beklentiler arasında; ayrıca lüks yaşam için de farklı bir bakış açısı getirerek ev sahiplerine manzaralarını seçme fırsatı tanıyor. Ev sahiplerinin evin konumunu 360 derece yönetebilme hakkı doğuyor ve böylece diledikleri an istedikleri manzaraya sahip olabiliyorlar.

7 yıl önce inşasına başlanması beklenen binanın yapımı planlandığı gibi gerçekleşmese de tamamlanmasının 2020 yılına yetişmesi bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap