Araştırmacılar, etkilenmiş bölgeye uygulandığında iyileşme ve tamir gerçekleştirebilen minik bir çip geliştirdi.

Teknoloji, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde bir devrim etkisi yaratabilir; çünkü doktorlar kişinin kendi derisinden beyin hücreleri üretip, hasat etmelerinin ardından bu çip yardımı ile hastanın beynine enjekte edebilirler.

İlk duyulduğunda bilim kurgu gibi gelebilir; ancak Ohio State University Regenerative Medicine & Cell Based Therapies Merkezi yöneticisi Dr. Chandan Sen, bu teknolojinin devasa bir ihtimaller dünyasına kapıları açtığını söylemekte. Sen basın açıklamasında, "yeni nanoçip teknolojimizi kullanarak yaralanmış ya da çalışması sekteye uğramış organlar yenilenebilecek. Derinin, sıkıntı göstermeye başlayan her organın elementlerinin yetiştirilebildiği verimli bir alan olduğunu görmüş olduk" dedi.

Tissue Nanotransfection (TNT) adı verilen işlem, spesifik genetik kodlar ya da belli proteinler barındıran bir çipi bir nevi kargo olarak kullanarak hücle dönüştürülmesinde kullanmayı kapsıyor. Çip etkilenmiş alana yerleştiriliyor ve hastanın derisinde bir kanal yaratması için küçük bir elektrik akımı uygulanıyor. Bu işlem DNA ve RNA'ların o kanallardan enjekte edilmesini sağlıyor. Aktarılan DNA ve RNA'lar iyileşme sürecini başlatmak adına kök salıyorlar ve etkilenmiş hücreleri yeniden programlıyorlar.

Araştırmacılar tekniğin şimdiye kadar yüzde 98'lik bir başarı oranıyla çalıştığını söyledi. Ayrıca TNT'nin bir yıl içerisinde insan deneylerine başlatılması da beklentiler arasında bulunuyor.

Kaynak: Inverse


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap