California merkezli bir şirket sizi gittiğiniz her yerde takip eden bir bavul geliştirdi. Tutmaya ya da sürüklemeye gerek olmayan bu bavul için şirket, indiegogo kampanyası açarak fon toplamaya başladı.

Sahibini bir ila bir buçuk metre mesafeden takip eden bavul bunu akıllı telefonunuz üzerinden aldığı konum bilgisi ile yapıyor.

Dik halde ya da yere paralel olarak iki şekilde hareket edebilen bavul, iş seyahatine çıkanlardan turistlere ya da engellilere kadar farklı kesimlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış.

Travelmate (Seyahat dostunuz) isimli bavul 3 farklı boyda üretilecek ve fiyatları 399, 499 ve 599 dolar olacak. Bavul en fazla saatte 10 km hıza çıkabiliyor.

Travelmate Robotics şirketinin CEO’su David Near,

Geçtiğimiz yıllarda bavullar hiç değişmedi.Yenilik için çok geç kalındı’ diyor. Near, dünyayı gezerken bir robotun kendisine eşlik ediyor olmasının çok havalı olacağı fikrinden yola çıkarak bavulu geliştirmiş.

Bavul alışveriş merkezlerinde ve kaldırımlarda başarıyla test edilmiş. Near, kalabalık havalimanlarında bavulun kimseye çarpmadan hareket edebileceğinden emin olduğunu söylüyor.

Üretilen prototip kızılötesi sensörleri sayesinde etraftaki nesneleri ve canlıları algılayarak çarpmayı önlüyor. Ancak önümüzdeki yıl satışa çıkması planlanan son sürümde kameralı ya da radarlı bir sensöre yer verilmesi bekleniyor.

Bavul üzerindeki şüphelerden biri ise çalınma riski. Bavul sahibinden 4.5 metre uzaklaşırsa telefonunuz alarm veriyor.

61 yaşındaki Near‘ın projesi şimdilik hedefi olan 100 bin doların sadece yüzde 4’ünü toplayabildi. Near, Indiegogo‘da hedeflediği rakama ulaşamazsa sponsor bulup bavulu önümüzdeki yaz piyasaya sürmekte kararlı.

Kaynak: CNN Money


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap