Sanat dünyasında tartışmalar yaratan eserleriyle tanınan ünlü sanatçı Maurizio Cattelan, New York’ta Guggenheim Müzesi’ndeki sıradan bir klozeti 18 ayar altın tuvaletle değiştirdi.

51854083357ee1cf3002381-20097513_n

Çalışır durumda olan ve müzeyi ziyaret edenlerin sonra kullanabildiği halka açık tuvalet, 16 Eylül’de sergilenmeye başladı.

America ismindeki yerleştirme, zenginlik ve ihtişam dolu Amerikan rüyasının peşinden koşan insanları simgeliyor. Pek çok insan için yalnızca bir rüya olarak kalan, ömür boyu peşinden koştukları bu yanılsamaya dikkat çekmek isteyen Cattelan, eserini “%1’i sanat, %99’u sanat değil” şeklinde tanımlıyor.

Müze ziyaretçileri altın klozeti kullanmak için kabine girdiklerinde, işlerini bitirene kadar kapıda bir güvenlik görevlisi bekliyor. Aynı görevli, tuvaleti kullanmadan önce ziyaretçilere bunun sıradan bir tuvalet olmadığı, bir sanat eseri olduğu konusunda açıklama yapıyor ve tuvaleti söküp götürmek isteyebilecek olanlara da gözdağı vermeyi ihmal etmiyor.

Tuvalete giren ziyaretçiler, bu sırada üstüne oturdukları 18 ayar altın kaplama klozette Amerikan rüyasının onlar için ne anlama geldiği hakkında bir süre düşünme fırsatı buluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap