Dünyada kaliteli eğitim denildiğinde akla ilk gelen ülkeler ABD ve İngiltere’dir. Ancak burada eğitim görmek isterseniz 10 bin dolar ila 90 bin dolar, hatta bazen de aşan eğitim masraflarını karşılamanız bekleniyor. Ama Avrupa’da bazı ülkeler var ki orada tek kuruş ödemeden ya da çok düşük meblağlar ile eğitim alabilirsiniz.

Fransa

Özellikle mühendislik ve sosyal bilimlerdeki başarılı üniversiteleri, ücretsiz veya çok az ücretle nitelikli bir yükseköğretim için önde gelen ülkeler arasında.

THE’nin dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200’de 5 üniversiteyle temsil edildi. QS’de dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında 2017 yılında yer alan Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Ecole Normale Superieure ile Pierre ve Marie Curie Üniversitesi gibi önde gelen kurumlar tercih edilen başarılı üniversiteler.

Norveç

İskandinavya ülkeleri yüksek yaşam standartları, sundukları nitelikli eğitim ve yüksek İngilizce yeterlilikleriyle ön plana çıkıyor. Norveç’te lisans ve yüksek lisans programları tamamıyla ücretsiz.

Ancak özellikle lisans eğitimi için adım atmadan önce Norveççeyi konuşabilecek düzeye çekmeniz gerekiyor. Çünkü lisans programlarının çoğu ülkenin resmi dilinde. Master ve doktora düzeyindeki eğitimlere baktığımızda ise ağırlıklı olarak İngilizce olduğunu görüyoruz.

THE’nın dünya sıralamasında Oslo Üniversitesi 132 ve Bergen Üniversitesi 201-250 sıra puanıyla en iyi dereceyi elde ediyor. Ayrıca Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi yaşam bilimleri çok tercih ediliyorlar. Ülkenin lider yükseköğretim kurumlarına ev sahipliği yapan Oslo, QS’in en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında 53’üncü. Fakat şehrin en olumsuz yanı çok pahalı olması

Finlandiya

Finlandiya ilk, orta ve lise düzeyindeki kaliteli eğitimiyle hem kitaplara konu olmuş hem de ülkelere. Birçok ülke Finlandiya eğitim sistemini baz alarak programlarını hazırlıyor. Yükseköğretimde ülkenin tercih edilen üniversiteleriyse Helsinki, Aalto, Oulu ve Tampere. Ancak yeni alınan bir karara göre 2017’de ülkedeki üniversiteler lisans ve yüksek lisans programları için 5 ile 20 bin Euro arasında değişen öğrenim ücretleri talep etmeye başlayacak.

Yani Finlandiya’da yükseköğretimi ücretsiz alabilmek için son yıl!

İsveç

Yurtdışında eğitim için akla ilk gelen ülkelerden biri olmasa bile Stockholm gibi şehirleri, güçlü ekonomisi ve özgür atmosferiyle tercih ediliyor.

THE’nin dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 100’de 3 üniversiteyle temsil edilen ülkede, Karolinska Enstitüsü, Uppsala, Lund ve Stockholm Üniversiteleri bayrağı taşıyor. Özellikle teknoloji ve mühendislik alanındaki çalışmalarıyla ilgi çeken ülkenin, avantajlarından biri de İngilizce yeterliliğinin en yüksek olduğu ülkelerden birisi olması.

İskandinavya’da en fazla İngilizce programa sahip ülke. Programlar genellikle yıllık 5 ile 15 bin Euro arasında değişiyor. QS’in dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında Stockholm 47 ve Gothenburg 53’üncü sırada.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap