Alman Federal İstatistik Ofisi’ne göre kayda değer sayıda Britanyalı, 2016 yılındaki Birleşik Krallık'ın, Avrupa Birliği'nden ayrılması kararı ile sonuçlanan oylamanın ardından Alman vatandaşlığı aldı.

Ajansın Salı günkü açıklamasına göre Almanya, 2015 yılındaki 600 kişilik sayıya karşılık 2016 yılında 2.865 Birleşik Krallık yurttaşına vatandaşlık onayı verdi. Bilgilendirmeye göre yalnızca Britanyalıların öncesinde Almanya’da 10 yıl ya da daha fazla yaşamış olan yüzde 3.9’luk kısmı yerel vatandaşlığa alındı. Gözüken o ki Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği'nin ayrılık sürecinde bu sayıda artışlar gözlenebilecek.

2019 yılındaki AB ayrılığı yaklaşırken önceki döneme oranla beş katına varan Alman pasaportuna başvuru sayısındaki artış, bir çok Britanyalının oylama sonrası Birleşik Krallığın durumunu gözlemlemek için yerinde kalma niyetinde olmadığını ortaya koyuyor. Brexit konuşmalarının başlangıcından günler öncesi, Theresa May’ın kendi partisinden de çoğunluğun gitmesine sebep olan ve güçsüz kılan seçim fiyaskosundan sonra AB ülkelerinde çalışan ve yaşayan Britanya vatandaşlarının gelecekleri hakkındaki belirsizlik durumu da artış gösteriyor.

Avrupa’nın diğer büyük ekonomilerinden yalnızca İtalyanlar, Britanyalıları Alman vatandaşlığı takibinde geride bırakırken geçen sene vatandaşlığa alınan 110.400 yabancının içinde en büyük grubu Türkler oluşturuyor. Takiben Polonyalılar, Ukraynalılar, Kosovalılar, Romanyalılar bu istatistiği izlerken Britanyalılar ise 10. sırada kendilerine yer bulmakta.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap