Brezilya yavaşlayan ekonomisini 2016 yılında bırakıp yeni seneye daha iyi başlamak istiyor. Fakat bu istek birçok ekonomist tarafından çok da gerçekçi bulunmuyor çünkü yapılan araştırmalara göre Brezilya Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) 2017’de sadece yüzde 0.5 kadar büyüyebileceği düşünülüyor.

Gelişen pazarların ani yükselişiyle birlikte 2001 yılında adı anılmaya başlayan ülkelerin arasında gelen Brezilya; Çin, Rusya ve Hindistan ile birlikte 2020 yılına kadar diğer G7 ülkelerini geride bırakabilecek kapasiteye sahip olduğu düşünülüyordu. Fakat zamanla bu görüş Brezilya için ters gitti ve ekonomisindeki yavaşlamalara engel olamadı.

Yavaşlamayla birlikte gelen taleplerin azalmasıyla birlikte enflasyon ve faiz oranlarının da azalması gerekirken, Brezilya’da faizler dünyada gözlenen en yüksek seviyede yer aldı ve gecelik borç verme faizinin oranı yüzde 14 gibi gözlendi. The Central Bank araştırmasının yapılmasıyla birlikte hesaplanan enflasyonun 2016 Aralık ayında yüzde 4.7 civarında olduğu açıklandı.

Bununla birlikte açıklanan perakende satışlarının 2016 yılında 35 milyon dolar olarak açıklanırken, bu rakamın 2015 yılına göre yüzde 3.2 azaldığı ve 2004 yılından bu yana ilk defa iki sene üst üste düşüş gösterdiğine dikkat çekildi. Bu veriler ise birçok ekonomistin vurguladığı üzere Brezilya ekonomisindeki balon etkisinin varlığını doğrular nitelikte olduğu düşünülüyor. Üretim odaklı ekonominin yetersizliğinin vurgulandığı açıklamada üretkenlik oranlarının düşük olmasının ekonomiye direkt olarak etki ettiği belirtildi.

İşsizlik oranı artmaya devam ediyor

Brezilya’da gün geçtikçe artan işsizlik seviyeleri ise otoriteleri korkutur nitelikte ilerliyor. Hükümet kaynaklarına göre yaklaşık dört sene önce işsizlik oranları yüzde 4.5 oranındayken, bugünlerde yüzde 11’e yaklaşmış durumda. Genç nüfustaki işsizlik seviyesi ise 2000’lerin başından bu yana en kötü oranı görerek yüzde 20’ye çıkmış durumda bulunuyor.

Bütün bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda ‘BRIC’ ülkeleri arasında yer alan Brezilya’nın Çin, Rusya ve Hindistan içinde en zayıf ekonomiye sahip olmasıyla dikkat çektiği görülebiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap