Brezilya’da hükümet tarafında durulmayan sular, dünyanın en büyük yağmur ormanlarını da tehlike altına almaya başladı. Dünyanın akciğerleri olarak nitelenen Amazonlara uygulanan korumanın kaldırılması gündeme geldi.

Dünyanın en büyük yağmur ormanı olmasıyla bilinen Brezilya’daki Amazonlar, hükümetin tartışmaya açtığı orman koruma yasasının kaldırılması kapsamında tehlikeye atılabilir gibi duruyor. Yağmur ormanları dünyadaki oksijenin yüzde 20’sini üretiyordu. Yaklaşık 600 bin hektarlık bir alana yayılan ormanın yozlaşma hızı bir sene içerisinde yüzde 30’a yükseldi.

Amazon ormanlarındaki yangınlar giderek artmaya başlamasıyla birlikte, yeşil alanların korunması da büyük tehlikeye girdi. Ormandaki yozlaşma oranları, büyük baş hayvanların otlatılması ve tarım olanaklarının orman kısımlarında arttırılması gibi etkenler Brezilya’daki yağmur ormanlarını azaltarak karbon emisyonlarının artmasını da tetikledi.

Verdiği sözleri tutmuyor

U.S. scientific journal’ın verileri dahilinde açıklanan raporda, 2004-2016 yılları arasında Brezilya, yağmur ormanlarının tahrip edilmesine karşı savaş açmış ve yüzde 72’lik bir alanı koruma altına alarak üretilen karbondioksit miktarını azaltmıştı.

Buna rağmen, Brezilya devlet ajansından açıklanan verilere bakıldığında Haziran 2015 ile Ağustos 2016 arasında yaklaşık 7 bin 900 kilometre karelik bir alanda tahribat oluşturulduğu görülebiliyor. Bu rakamda neredeyse Puerto Riko büyüklüğünde bir alana denk geliyor.

Kar amacı gütmeyen organizasyonları yaptığı uyarılarda, yağmur ormanlarının 100 sene içerisinde kaybolabileceği ifade ediyor.

Brezilya 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 43 oranında azaltacağını belirtmiş fakat daha sonra bunun aksine karbon emisyonu oranının 2015 yılında yüzde 3.5 arttığı görülmüştü.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap