Günümüzde artık iş görüşmelerinde, adaylara sorulan klasik soruların dışına çıkarak farklı sorular da soruluyor.

Adayların stres altındaki tepkilerini, mental gücünü ve problem çözme becerilerini ölçme amaçlı Brain Teasers‘ın, yani zeka oyunlarının iş görüşmelerinin akışını değiştirdiği aşikar.

Brain Teasers bilmece, bulmaca, yapboz gibi şekil ve mantığa dayalı, insanları zorlayan zeka sorularıdır. Başlarda McKinsey, Microsoft, Google gibi pek çok şirketin efsane işe alım soruları olarak çıksa da artık küçük büyük birçok şirketin başvurduğu bir yöntem.

Sadece mülakat sorusu olmamakla birlikte birçok insanında günlük rutin olarak devam ettirdiği eğlencesi veya hobisi. Bir dönem bazı yayınlarda ve ders kitaplarında eğlence köşelerinde yer aldı. O kadar ki artık nerdeyse her kitapçıda bununla ilgili bir kitap görür olduk.

Bu türe örnek soru ve cevaplar

Soru 1. 7.689.402.531 sayısını benzersiz yapan nedir?

Soru 2. Adamın biri derenin bir tarafında duruyor, köpeği ise karşı tarafta. Adam köpeğe seslenince köpek köprü veya bot kullanmadan derenin karşı tarafına ıslanmadan geçiyor. Bunu nasıl başarmış olabilir?

Soru 3. Everest dağı keşfedilmeden önce dünya üzerindeki en yüksek dağ hangisiydi?

Cevap 1. Sıfırdan dokuza kadar bütün rakamlardan birer tane içererek oluşması.

Cevap 2. Dere buz tutmuş.

Cevap 3. Everest Dağı. Çünkü keşfedilmemiş olması onu daha kısa bir dağ yapmıyor.

İyi haber ise düzenli olarak çözmeye devam edildiğinde, sosyal hayatı ve mülakat sonuçlarını etkileyecek düzeyde gelişiyor olması.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap