BORUSAN Holding, çelik, otomotiv, enerji, lojistik, distribütörlük alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin öncü şirketlerinden. Holding’in bağlantıları Rusya’dan Amerika’ya uzanıyor.

Ortakları arasında çelik üreticisi dünya devi ArcelorMittal, Caterpillar, enerji devi Alman EnBW AG, endüstri devi Salzgitter, Mannesmann, BMW gibi şirketler var. Yabancı ortaklarıyla uzun süreli evlilikleri olan Borusan Holding’in CEO’su Agah Uğur, hem 15 Temmuz sonrası yaşananları hem de şirketin hedeflerini değerlendirdi.

15 Temmuz’da öncelikle ne düşündünüz? İlk ne yaptınız?

Öncelikle ben bunu hak etmediğimizi düşündüm. Bir Türk olarak çok üzüldüm. İnanmakta da zorlandım. Meclis’in bombalanması, halka ateş açılması… Hakikaten bizim gelecek umudumuz 15 Temmuz’da yaşananlar oldu. Bence tahmin edemediğimiz kadar kritik bir gün oldu. Birlikte uyandık. Birlikte hareket etmenin gücünü gördük. 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrası diye 2 ayrı Türkiye olduğunu düşünüyorum. Benim ruh halim bu. İlk iş olarak tüm çalışanlarıma mail attım. 8 binden fazla kişiye ulaştı bu mail.

Ne dediniz o mailde?

Ben gelecek bugünden iyi olacaktır düşüncesiyle bir mail yazdım. Önce kendimize ve işimize güvenmemiz bu güveni de çalışanlarımıza hissettirmemiz gerekiyordu.

Türkiye zor günler geçiriyor. Terör saldırıları ardından darbe kalkışması ve Suriye harekatı, PKK…

İş dünyası da endişeli, bir yandan da daha fazla çalışmak, üretmek gereken bir ortamdayız.

Bu dönemi Türkiye nasıl atlatacak?

Aşmamız gereken çok sorun var. Ortadoğu bataklığından kendimizi nasıl sıyıracağız? Her Türk vatandaşı gibi endişeliyim. Ancak önümüzde bir fırsat var, açmazlarımız da var, Ortadoğu bataklığından kendimizi kurtarmalıyız. Kendi iç sorunlarımız var. Bunları çözmemiz lazım. Milletimizin vatanperverliği, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın gösterdiği kararlılık, muhalefet liderlerinin gösterdiği birliktelik heyecan yarattı. Bu karlılığın devam etmesi lazım.

Ben geleceğimizin iyi olacağını düşünüyorum. Bu da beni heyecanlandırıyor. Biz iş insanlarının sorumluluğu var. Kendimize, şirketimize olan güvenimizi, ülkemize ve potansiyelimize olan güvenimizi kaybetmemeliyiz. Türkiye’nin geleceğe olan inancımızı kaybetmemeliyiz. Buna inanmazsak büyük bir boşluk olur.

Borusan Holding geleceğimize inanıyor. Yatırımlara devam edeceğiz. Çalışanlarımız ve tedarikçilerimizle on binlerce kişiye dokunuyoruz. Hayat devam ediyor, biz güçlü bir ülkeyiz, önümüze bakmalıyız.

Batıyı yadırgadım

Bir fırsat penceresi açılabilir mi?

Buna inanıyoruz. Bu yapılanmadan Türkiye kurtulduğunda sıçrama yakalayabilir. Hükumetimiz bu olağanüstü durumu reformlar açısından bir fırsat olarak gördü. Bu sadece söylemde de kalmadı. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının ardından adımlar geldi. Bizlerin de sorumluluğu var, bizler meslek örgütleri vasıtasıyla hükumetimize destek olmalıyız.

Yabancı ortaklarınızla bir sorun yaşadınız mı?

Bizim ortaklıklarımız hep uzun vadeli. Ben yıllardır şunu gözlemlerim, dev Alman şirketleri kendilerini siyasal gelişmelerden tamamen soyutlamıştır. Bu yaşadıklarımızda da kurduğumuz ilişkiler uzun vadeli olduğu için bir sorun yaşamadık. Ancak tüm ortaklarımıza durumu anlattık. Bu olaylardan sonra beni en çok şaşırtan yabancı basında çıkan yorumlar oldu. Türkiye’nin en büyük eksiklerinden biri bu. Dışarıda kendimizi daha iyi anlatmalıyız.

Batı’nın siyasi tavrını çok yadırgadım. Bu kadar uzak, mesafeli olunabilmesi inanılır gibi değil. Bizim ortaklarımızdan hiçbirinin Türkiye’ye olan yatırımlarını sorgulama süreci olmadı. Onlar da Türkiye’nin gücüne inanıyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarınız oldu. O alanda büyümeye devam edecek misiniz?

Yenilenebilir enerji yatırımı yapıyoruz. 5 yıl öncesine göre verimlilik artışı rüzgar enerjisinde dramatik. Bundan 5 yıl sonra yapacaklarımız da böyle olacak. Bizi geride bırakmayacak yatırımı seçme zorunluluğumuz var. Enerji verimliliği çok önemli unsur olacak. Borusan burada nasıl yer alabilir, bunu çok önemsiyoruz. Fırsatlara bakıyoruz. Teknolojik değişim iş yapış biçimlerini de değiştiriyor. Otomotivden lojistiğe kadar büyük değişim var. Enerjide iddialı işlerimiz var. Bu yıl idari süreçler nedeniyle başlayamadık, 2017’de başlayacağız ve 2020’ye kadar 1.5 milyar dolar yatırım yapacağız.

Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap