Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı bankacılık paketinde tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının 72 ay vadeyle yapılandırılması imkanı, tüketicileri heyecanlandırdı. Ancak bankacılık uzmanları yapılandırmada oluşacak faiz oranına ve toplam maliyete bakılması uyarısında bulundu.

Açılan limitlere yüklenmeyin

Mevcut durumda tüketici kredilerinin yapılandırmasında vade en fazla 3 yıl iken, kredi kartlarında vade tüketicinin bankayla yaptığı anlaşmaya bağlı olsa da bunda da vadeler genelde 3 yıl kadar uzatılabiliyordu. Yeni düzenlemlerle birlikte; mevcut kredi kartı ve tüketici kredisi bakiyelerini ödemekte zorlanan tüketiciler borçlarını bir defaya mahsus 72 ay yani 6 yıl gibi uzun bir vadeye yayarak ödeyebilecek.

Temmuz 2016 itibariyle 420 milyar TL hacmi aşan 26.4 milyon bireysel kredi borçlusunu ilgilendiren yeni düzenleme ile tüketici borçlarını uzun vadeye yayarak ödeme rahatlığına kavuşacak. Ancak kredi kartı kapatılmamışsa ödenecek her tutar sonrası açılacak limit tüketicinin yeniden borçlanmasına neden olabilir. Özellikle asgari ücretli, maaşının bir kısmını yapılandırdığı borca ayırırken bir kısmını da yeni gelen borçlara ayırması gerekebilir.

BDDK’a koşulları birkaç gün içinde açıklayacak

Şimdi gözler faiz oranları, düzenlemelerin kimi ve hangi borçları kapsayacağı gibi uygulamaya yönelik detayları açıklayacak olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) çevrildi.

BDDK’nın düzenlemelere ilişkin detayları yeni bir yönetmelikle birkaç gün içinde açıklamasını bekleyen bankacılık temsilcileri tüketicileri özellikle yapılandırmaya gittiklerinde faiz oranına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Dosya masrafı ödenmeyecek

Uzmanlar yapılandırmalarda bankaların dosya masrafı gibi ücret ve komisyonları almayacağını dolayısıyla tüketici için avantajların olacağını kaydediyor.

Şimdiki ve yapılandırmadan sonraki borç miktarı karşılaştırılmalı

BDDK düzenlemesinin detayları açıklandıktan sonra yeni imkanlardan yararlanmak isteyen tüketicilerin mevcut koşullardaki ödeme ile yeni düzenlemeye göre yapılacak ödemeyi sadece aylık taksit olarak değil toplam maliyet açısından da karşılaştırmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, işlemler sırasında bu hesabın mutlaka yapılması uyarısında bulunuyor.

“Öde öde bitmez” duyguna rağmen rahatlatacak

Borç yapılandırmasında vadenin 6 yıla kadar uzayıp, tüketicinin ‘bu borç öde öde bitmez’ duygusuna kapılmasının gelecek endişesini artırabileceğine dikkat çeken bankacılar, düzenlemelerin büyümeye, borçlarını ödeyip, ihtiyaçlarını gidermesi açısından tüketiciye ve bankalara genelde olumlu etki edeceği düşünülüyor.

Kaynak: Hürriyet’ten derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap