Suriye’deki iç savaş devam ederken, savaş sonrası göçler de hız kesmeden devam ediyor. Sığınmacıların en iyi koşullarda yaşayabilmesini hedefleyen ülkeler de farklı alternatifler üreterek savaşın etkilerini minimuma indirmeye çalışıyor. Bu ülkelerden biri de Finlandiya.

Finlandiya sığınmacıları kayıt altında tutabilmek ve kimlik problemini çözebilmek için geçtiğimiz günlerde Blokchain teknolojisinden faydalanmaya başladı.

Finlandiya, bu konuyu çözmek için ülkeye gelen sığınmacılara nakit para desteği sağlamak yerine ön ödemeli bankamatik kartları vermeyi tercih etmiş. Kart sahiplerinin kimliğini Blockchain teknolojisine entegre eden ülke, böylece hem sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamış oluyor hem de onları kayıt altına alarak takip edebiliyor.

Blockchain teknolojisi ile dijital bir kimlik edinen sığınmacılar, bu şekilde toplumsal ihtiyaçlarını devlet kontrolü altında gerçekleştirebiliyor. Bu işleyişe göre tüm kimlik verileri kamuya açık, güvenli ve bozulmamış bir veritabanında saklanıyor. Finlandiya ise bu veritabanı aracılığıyla tüm kart sahiplerini, onların harcamalarını ve hareketlerini takip ediyor. 

Bir Fintek Şirketiyle İş Birliği Finlandiya, Blockchain teknolojisi için Mastercard altyapısını kullanan Moni adlı fintek şirketiyle çalışıyor. Ülkenin Göçmenlik Hizmetleri Müdürlüğü’nden gelen ilk açıklamalar, bu teknolojinin işe yaradığını gösterir nitelikte. 

Birleşmiş Milletler de sanal para teknolojisini mülteciler için kullanmıştı

Birleşik Milletler Dünya Gıda Programı, Ethereum Blockchain’i üzerine basılı kripto para çeklerini Suriye’deki mültecilere gönderdi. Oluşturulan platformla kripto para çekleri toplamda 10 bin kişiye ulaştırıldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap