Yapılan yeni bir araştırma, bitkilerin doğadaki sesleri kullanarak hayatta kalabildiklerini ortaya çıkardı.

Birçok insan bitkilere müzik dinleterek daha iyi büyüyeceğine inanır ve düzenli olarak evde besledikleri çiçeklere şarkılar açar. Bilim insanları yaptıkları yeni bir çalışmayla, bu davranışın pek de yersiz olmadığını kanıtlamış gibi gözüküyor. Avustralya’nın Batı Avustralya Üniversitesi’nde görevli biyolog Monica Gagliano, bitkilerin doğadaki sesleri kullandıklarını ve bu sayede hayatta kalabildiklerini ortaya çıkaran yeni bir çalışmaya imza attı.

Gagliano, yaptığı yeni çalışmada, mercimek tohumlarını ters bir şekilde yerleştirerek bitkilerin kök salmasını beklemiş. Daha sonrasında ise Scientific American’ın raporuna göre, tohumların saldığı köklerin gideceği iki farklı yön oluşturulmuş. Bir tarafta kuru toprak varken, diğer tarafta ise içerisinde sürekli akışkan olduğunu belli edecek şekilde düzenlenmiş plastik bir boru konulmuş. Bitkinin kökünün ise boruya doğru uzadığı tespit edilmiş.

Gagliano’ya göre, bitkiler suyun orada olduğunu borudan gelen su sesi aracılığıyla algılayarak o tarafa doğru yönelim göstermiş. Buna göre, bitkiler ses dalgalarını kullanarak su bulabiliyor ve nemli bölgelere doğru kök salabiliyor.

Mayıs ayında Oecologia adlı dergide yayınlanan çalışma, “Hazır olun: bitki kökleri su bulmak için sesleri kullanıyor” başlığıyla duyurulmuş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap