Avrupa’nın en çok bira tüketen ülkelerinden Belçika’da bir fabrika, Brugge kentindeki restoranlara ve şehir dışındaki şişeleme merkezine bira pompalayan 3 km’lik boru hattını hizmete soktu. Bira boru hattının amacıysa taşıyıcı kamyonların trafikte yarattığı karışıklığı ortadan kaldırmak ve şehrin tarihi dokusunu korumak.

De Halve Maan bira fabrikası, Belçika’nın Brugge kentindeki bira boru hattı dün sabah kullanıma açtı. Üç kilometrelik boru hattı, fabrikadan Brugge’ün tarihi kent merkezinde yer alan bar ve restoranlara bira sevkiyatı yapacak.

Yerin 30 metre altına yapılan hat, saatte 19 kilometre hızla yaklaşık 5 bin 700 litre bira taşıyacak. Böylelikle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Brugge kentine, her gün giren bira kamyonlarının sayısı azaltılarak şehrin tarihi dokusunun korunmasına katkı sağlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapana Brugge Belediyesi Başkanı Renaat Landuyt, “Bölgedeki hareket sorunumuz için bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve bu istemediğimiz bir şeydi” dedi.

Maliyeti 4.5 milyon dolar

De Halve Maan firması tarafından 4 yıl önce çalışmalarına başlanan boru hattının, proje çizimi bittikten sonra yapımı 5 ayda tamamlandı.

Toplam maliyeti 4.5 milyon doları bulan bira boru hattının 350 bin euro’luk kısmını bölge halkı karşıladı. De Halve Maan’ın sahibi Xavier Vanneste, en çok katkıda bulunanlara hayatlarının sonuna kadar, her yıl belli bir miktarda bedava bira pompalama sözü verdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap