Ne yaptıysanız da fazla kilolarınızdan bir türlü kurtulamadıysanız bir de uyku diyetini deneyin. Çünkü kalıplaşmış diyet kavramına uyarak ezbere uyguladığınız beslenme alışkanlıklarınızın sonuçsuz kalması belki de önemsemediğiniz uyku düzeniniz hakkında size bir ipucu veriyor olabilir. 

Yakın bir zamanda bilim insanlarının gerçekleştirdiği detaylı araştırmalarından biri uyku alışkanlıklarının ciddi oranda kilo alımını tetiklediği yönünde oldu. Kilo problemlerinde göz ardı edilen uyku düzeni hakkında titiz bir araştırma gerçekleştiren Leed Üniversitesi, uyku düzeni olmayıp da sağlıklı beslenen bireylerde kontrolsüz kilo artışı inceledi.

 

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada yaklaşık 1600 kişinin katılımı ile uygulanan testlerde bireylerin beslenme alışkanlıklarının yanında uyku düzeni de incelendi. Günde 6 saat uyuyan bireylerin bel kalınlıkları günde 9 saat uyuyan bireyler ile karşılaştırıldıklarında aralarındaki fark tam 3 cm oldu. Az uyuyan bireylerde gözlemlenen geniş vücut ölçüleri, metabolizma düzenine dayandırılarak uyku alışkanlıkları ile bağdaştırıldı.

 

Gerekli uyku düzenini sağlamayan bireylerde dengesiz kilo artışı ile beraberinde kalp rahatsızlıklarına karşı direnç sağlayan iyi kolesterolün daha az düzeylerde olduğu incelendi. 

Gerçekleştirilen araştırma hakkında konuşan araştırmacı Dr. Laura Hardie, "Bulgularımızla, az uyuyan yetişkinlerin kilolu veya obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardık. Bu da yeteri kadar uyumanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdi. Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir ancak bugünkü görüş birliği, yetişkin uykusunun 7 ila 9 saat olması gerektiği yönünde” açıklamalarında bulunarak uyku düzeni ve yeterli uykunun önemini vurguladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap