Büyük hayallerle kurulan startup’ların çoğunluğu ilk bir yıl içerisinde kapanıyor. Ontrava ekibi olarak, bunun nedenlerini masaya yatırdık. İster yatırımcı destekli, ister kendi yatırımınızla hayata geçirdiğiniz projenin, ilk yılda sahalara veda etmesini istemiyorsanız, şu başlıklara dikkat etmelisiniz.

1. Umudunu kaybetmek

Bir startup’ın başarılı olabilmesinde rol oynayan en büyük etken, projeye olan inançtır. Umudunu kaybetmeye başlayan bir proje başarılısız olmaya çok yakındır.

2. Mükemmeliyetçi olmak

Projenin her aşamasının kusursuz olmasını istemek yapılan en büyük hataların başında geliyor. Kusursuz olmaya inandıkça yaşanan en ufak sorun bile motivasyonun düşmesine ve umudu kaybetmeye neden oluyor. İlk maddede belirtiğimiz gibi umudu kaybetmek listenin en tehlikeli maddesi!

3. Tutan projeyi tekrar etmek

İnsanların hayata ve ürünlere olan bakış açısı zamanla değişiyor. Bu nedenle geçmişte başarılı olmuş bir projeyi kendine referans alıp “bir kere tuttu, yine tutar” şeklinde düşünmek projeyi başarısızlığa itiyor.

4. Rekabetten kaçınmak

Özgün bir proje üretmek bir startup projesini, alanındakilerden ayırıyor ve başarıya yaklaştırıyor. Ancak bunun bir sınırı var, rakipsiz olmak adına çok niş bir alan seçmek başarı ihtimalini düşürebiliyor.

5. Öngörememek

İyi bir alan bulup projeyi hayata geçirmek yetmiyor, yaşanabilecek sorunları öngörebilmek oldukça önemli. Yol planını öngörebildiğiniz sorunlar üzerine kurmak gerekiyor. Örneğin; bir startup’ın yaşayabileceği en ciddi sorun sermayenin yetmemesi… Bunu öngörüp köşede bir miktar para ayırmak gerekiyor.

6. Takım olamamak

Şirket çalışanları tek bir ruh olup projeyi büyütmek yerine kendi çıkarlarını düşünüyorlarsa şirketin dibe vurması yakın görünüyor.

7. İş ve özel hayat dengesini kuramamak

Çalışanlara, özel ve iş hayatı arasındaki dengeyi korumaları için imkan sağlayamayan bir şirket başarısız oluyor. Çünkü çoğunlukla mesaiye kalmak zorunda bırakılan çalışanlar, tutkularını kaybediyor ve işe odaklanamıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap