Startuplarda çalışmadan önce her açıdan kendinizi hazırlamanız şart.

İstediğin her koşulu sağladığına inanıyorsun, plazalardan da sonunda sıyrıldın. Ancak şunu unutmamalısın ki girişimciler 9/5 çalışanlardan çok daha fazla yoruluyor.

Özellikle yeni neslin en büyük hayali, bir startupta çalışıp, çalıştığı startupun gelişip büyüdüğünü görmek. Ancak böyle bir oluşumda yer almadan iyice düşünmek gerekiyor.

Şayet böyle bir oluşumda yer alacaksınız, kendinize sormanız gereken birkaç soru var.

Bu ürünü kullanmak ister miyim?

Startup’ın öne çıkardığı ürünü sen de kendi hayatında kullanmak ister misin? İşine yaracağını düşünüyor musun? Bunları çok iyi bir şekilde düşünmek şart.

Ekiple çalışmayı seviyor muyum?

Bir ekiple çalışmayı sevecek kadar dışa dönük, anlayışlı biri değilsen, bir startup seni mutlu etmeyebilir.

Bu şirketin kültürü ile uyumlu muyum?

Çalışacağın girişimin, nasıl bir kültürden etkilendiği senin için çok önemli olacak. Ceketle geldiğin işte parmak arası terlik giymiş bir patronla karşılaşmak seni mutlu etmeyebilir. Veya sen Mac kullanıyorsun onlar Windows. Tüm bunlar başta halledilebilir gelse de sonrasında sıkıntı çıkarabilecek alışkanlıklar. Düşünmede fayda var.

Burada büyümek için fırsatım var mı?

Tamam, öncelikli olarak amacımız girişimin büyümesi ancak bir diğer öncelik de senin bu işle birlikte kariyerinde ne kadar ilerleyebileceğin. Şayet sana bir şey katmayacağına inanıyorsan bu işe hiç başlamamalısın.

Bütçeleri nasıl?

 

Eyvallah, her şey harika. Ortamdaki sohbet, eğlence mükemmel. Herkes yaptığın esprileri anlayabiliyor. Peki ay başında ev sahibini de güldürebilecek misin? Startupta işe başlamadan önce mutlaka girişimin bütçesi hakkında bilgi sahibi olmalısın. Ödeme düzenin riske girmemeli.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap