Yeni mezunlar artık gittikçe artan sayıda şirketlerden ziyade girişimlerde çalışmayı tercih ediyor. Accenture tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ABD’li mezunların yalnızca %14’ü büyük bir firmada çalışmak isterken; %44’ü ise bir girişimde veya diğer küçük işletmelerde çalışmak istemekte.

Gayri resmi yapılarıyla daha rahat bir ortam sağlayan ve daha hızlı bir öğrenme sürecinin yaşandığı girişimlerde çalışmanın elbette bazı dezavantajları da var.

Zorluklar, iş teklifini aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şeyle başlar: Ödün paketinizi müzakere edin. Bir girişimde işe alındıktan sonra, genellikle maaş ya da avantajlar için pazarlık yapmak çok da mümkün olmaz. İyi finanse edilen bir girişimde maaşınız pozisyonunuza göre oldukça fazla olabilir; ancak bunun tam tersi durumda da olabilirsiniz.

Bir girişimdeki maaş figürü, kurulu bir şirketten çok daha fazla dalgalıdır. Diğer firmalarla yapılan maaşlara göre verdikleri teklifi kıyaslama işlemi de daha zor olacaktır. Peki ya avantajlar? Pekala, bir sürü girişim diş hekimliği veya sağlık sigortası gibi avantajlara sahip değildir; bu gibi imkanları verebilecekleri finansal bir konumda değillerdir. Orada gerçekten çalışmak isteyip istemediğinize karar vermek için avantaj ve maaş gibi şeylerin ötesine bakmanız gerekecek.

Bir şirketin kültürü; ekibin birbirleriyle etkileşim kurma biçiminden, oluşturduğu günlük uygulamalardan, belirli sorunları nasıl ele aldığından oluşur. Büyük bir firmada, yeni bir çalışan normların bulunduğu bir kültürü adımlar. Ancak, bir girişimde ilk 20 çalışandan biri iseniz, kültürü siz yaratıyorsunuz demektir. Bu herkes için anlamsız bir his olabilir; fakat ilk işinizse bu sizin için çok şey demektir. Şirketin yüksek bir devir hızı varsa her türden kültürü kurmak daha da zorlaşır ve bu durum bir çok yeni girişimde görülmektedir.

Girişimlerdeki denetim eksikliği ve hedef belirsizliği bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Gençler genellikle geri bildirim ve dikkat istemekte ve başarı için herhangi ölçek bulamadıkları durumlarda sürekli olarak performans göstermeyi veya daha iyi olmayı zor bulmaktadır.

Bazı girişimlerde bunun adına “yapısal eksiklik” demek bu durumun nazik bir tanımı olur. Daha doğru bir açıklama “toplam kaos” olur. Öncelikleri her zaman bir değişim içerisinde olan, kurucu ve yatırımcısının baskısına göre yön alan bir ortamda çalışan olarak nasıl başarılı olursunuz? Çok akıcı bir ortama girmek için zihinsel olarak hazır olmalısın.

Finansal belirsizlik ise bu sorunlardan belki en can sıkıcı olanıdır. Oturmuş bir şirkette ilk birkaç yılın ardından terfi alarak yükselmeniz ve maddi standartlarınızı oluşturmanız olası bir durumdur, ancak bir girişimde çalışıyorsanız ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, maddi standartlarınızın oluşması daha uzun zaman alabilir ve sizin buna hazırlıklı olmanız gerekir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap