İndirim mağazacılığının Türkiye’deki öncülerinden olan BİM, 15.5 milyar TL’lik piyasa değeriyle süpermarketlere kafa tutuyor.

Türkiye, süpermarket kültürünü ilk kez 1957 yılında Beyoğlu’nda açılan Migros ile tanıdı. Aradan geçen 59 yılda birçok farklı marka Türkiye’deki süpermarket yarışına dahil oldu. Dünyanın en büyük üçüncü süpermarket zinciri Tesco ve ikinci en büyük zinciri Carrefour da Türkiye pazarındaki fırsatları göz ardı etmedi ve sırasıyla 1992 ve 1993 yıllarında ülkedeki ilk mağazalarını açtı.

BİM arayı açtı

Bu süre içerisinde süpermarket pazarında birçok birleşme yaşandı ve yeni konseptler denendi. Bu konseptlerden en başarılısı ise ufak market tipleri oldu. Bu konseptin en güçlü oyuncusuysa açık ara farkla, Birleşik Mağazalar A.Ş. yani bilinen adıyla BİM.

1995 yılında 21 mağazayla çalışmaya başlayan BİM, bugün yurt genelinde 5 binin üzerinde mağaza sayısına ulaştı.

Kolide sattığı ürünlerle tanısak da sektörün lideri BİM

BİM’i diğer süpermarket zincirlerinden ayrıştıran noktalar; küçük mağaza ebatları, ucuz fiyatları ve en önemlisiyse ürünlerini kolide satıyor olması. Süpermarketler, müşteriler üzerinde yapılan analizleri dikkate alarak ürünlerini raflara dekoratif bir şekilde yerleştirirken BİM, ürünlerini teslim aldığı gibi kolileriyle raflara hatta yerlere dizmeyi tercih ediyor.

BİM Mağaza iç görsel

Ufak market tipini zamanla A-101, Şok ve Dia gibi başka market zincirleri de denedi. Ancak hiçbiri ürünlerini kolilerde satışa sunan BİM’i tahtından edemedi. 2015 yılı sonu itibariyle 17.5 milyar TL ciro ve 780 milyon TL kâr elde eden BİM, rakiplerinin çok ilerisinde.

Bugün gelinen noktada; iki Migros üzerine iki Carrefour’u eklesek de BİM’in tek başına piyasa değerine ulaşamıyor.

25 Ağustos Perşembe günü piyasaların kapanışıyla, Migros’un piyasa değeri 3.2 milyar TL, CarrefourSA’nın değeri 3.8 milyar TL, BİM’in değeriyse 15.5 milyar TL’ydi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap