Girişimcilikleri sayesinde milyarder olan iki isim Bill Gates ve Richard Branson‘ın 10 sıfırlı servetlerinin yanında bir ortak özellikleri daha var.

richard-branson-bill-gates

Richard Branson ve Bill Gates

Branson‘ın kişisel blogunda paylaştığı bir yazıya göre iki isim de ‘not tutmaktan’ vazgeçemiyor.

Virgin Group‘un sahibi Branson‘ın aktardığına göre Bill Gates, bilgisayar dahisi olmasına rağmen kalem ve kağıttan vazgeçmiyor.

Geçen günlerde Gates‘le birlikte Londra‘da bir konferansta aynı oturuma katılan Branson, o gün şahit olduklarını şöyle anlatıyor;

Kapanış konuşmasını yapmadan önce cebinden bir parça kağıt ve kalem çıkardı. Bill’in üzerine notlar karalanmış buruşuk bir kağıt parçasını cebinde taşıdığını görmek beni çok memnun etti. Kağıt ortadan katlanmıştı ve üzerindekileri okuyabilmek için sürekli düzeltmeye çalışıyordu.

Her yıl onlarca not defteri tüketen Branson, şirketlerinin başarısını not tutma alışkanlığına bağlıyor.

“Pek çok toplantıda kalemle not alan tek kişi ben oluyorum” diyen Branson, deneyimlerine dayanarak yönetici pozisyonundaki kişilerin yüzde 99’unun not tutmadığını söylüyor.

Tabii ki her fikir hayata geçmiyor ancak Branson‘a göre bunların tamamı not tutmaya değer oluyor.

İki milyarder de modası geçmiş kalem ve kağıt stratejisini hâlen tercih ediyor olsa da Branson, iPad, telefon ya da dijital not defterlerinin de işe yaradığını belirtiyor;

Not tuttuğunuz müddetçe, onları nasıl kayda aldığınız önemli değildir. Önemli olan, ilham geldiğinde onu yakalayabilmenizdir.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap