Neredeyse birbirleriyle yaşıt olan iki başarılı isim Bill Gates ve Steve Jobs hakkında  bir spekülasyon uzun zamandır kulaktan kulağa yayılıyordu. Hangi firmanın öncü olduğu tartışmalarında Bill Gates’in Steve Jobs’un yakın arkadaşı olduğu ve onun fikirlerini kullanarak Windows’u geliştirdiği belirtiliyordu.

Bu durumdan rahatsızlık duyulmuş olacak ki, Bill Gates tarafından yapılan açıklama sayesinde tartışmaya son nokta konulmuş oldu.

Reddit‘in sorularını yanıtlayan Bill Gates, “siz mi Steve Jobs’u kopyaladınız, yoksa Steve Jobs mu sizi kopyaladı” sorusunu yanıtsız bırakmayarak bu konuya nihayet bir açıklık getirdi.

Yaptığı açıklamalarda, iki tarafın da birbirinden hiçbir şey kopyalamadığı ve iki şirketin de kurulduğu dönemde grafiksel arayüz kullanan tek şirketin Xerox parc olduğunu belirtti. Durumun böyle olması ikilinin bu iş üzerine yoğunlaşmasına neden oldu.

Soruları büyük bir içtenlikle yanıtlayan Bill Gates, bu fikir üzerinden yola çıkarken şirketin patentlerinin ihlal edilmediğini ve grafiksel arayüz fikrini temel alarak ortaya bambaşka işler çıkarttıklarını belirtti. Bu sayede kullanıcıların aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak isteyen başarılı “iş adamı”, bu isteğini ne oranda gerçekleştirir bilinmez; ancak iki şirket arasındaki kıyasıya rekabetin gün geçtikçe daha çok kızışacağı ortada.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap