Dünya teknoloji devi Microsoft, Haziran ayında 26,2 milyar dolara satın aldığı kariyer sitesi Linkedin’i Avrupa Komisyonu‘nun satışı onaylaması ile resmen bünyesine kattı.

2014’te Facebook anlık mesajlaşma programı Whatsapp’ı 19,1 milyar dolara satın aldığında tekonoji alanında daha büyük bir satın almanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusuydu. Forbes’a göre 83 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates’in kurduğu Microsoft sadece iki yıl sonra Facebook’un rekorunu kırdı.

İş dünyasındaki kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan kariyer network sitesi Linkedin’i 26,2 milyar dolara satın aldı. Ancak 2009’da, tekelleşme iddiasıyla Avrupa Komisyonu ile başı derde giren Microsoft, Linkedin’i devralabilmek için komisyonun olumlu kararını bekliyordu. Sonunda beklenen onay geldi ve Microsoft’un şirketi devralmasıyla Bill Gates Linkedin’in resmen yeni patronu oldu.Microsoft’un daha önce de 2011’de 9 milyar dolar vererek Skype’ı satın almıştı.

Microsoft tarafından satın alınan dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı Linkedin, 3. çeyrek finansal sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Açıklanan rakamlara göre 2016’nın ilk üç ayını 960 milyon dolar gelirle kapatan LinkedIn, geçen yıla göre yüzde 23 büyüme kaydetti. Üye sayısı ise geçen yıla göre yüzde 18 artarak 467 milyona ulaştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap