Siz de uykudan yoksun kalmış partnerinizin dirseğiyle gecenin bir vakti uyandırılmaktan yoruldunuz mu? Horlamanız hakkında bir şeyler yapmanızın vakti geldi. Hem sizin kadar başkaları da bu konudan muzdarip sayılır.

Eğer siz de gür sesli bir horlamayla gece yarısı senfonisi sahneleyen insanlardansanız, sakin olun. Horlamayı bir kez ve sonsuza kadar durdurmanın bilimsel temelli bir metodu var. Hırıltılı seslerle uyumaktan kurtulmak istiyorsanız, ilk önce horlamanın ne olduğunu anlamanız gerekiyor. Horlama, vücut tıkanmış hava yollarından zorla nefes alıp vermeye çalıştığı zaman ortaya çıkan duruma verilen addır. Bu tıkanmalar her türlü sebepten dolayı gelişiyor olabilir: Diliniz ya da mukus gibi basit açıklamalı fiziksel nedenler olabilir hatta uyurken rahatlayan bedenin kas sisteminin rahatlamasından dolayı bile yaşanabilir.

Horlamaya karşı çözümler, hızlıdan kolaya, hatta kolaydan alenice korkunç yollara kadar uzanıyor. Müdahale üç ana tipte toplanıyor: Hava yolunu açmak, uyuma şeklinizi değiştirmek ve genzinizden et alınan bir ameliyata girmek.

İlki en kolayı. Marketlerde bol miktarda burun genişletici bantlardan bulmak mümkün. Bir tanesini burnunuzun dış kısmına yapıştırın, bant burun deliklerinizi uyurken açık tutacaktır. İkinci olarak, uyku pozisyonunuzdan dolayı horluyor olabilirsiniz. Sırt üstü yatmak yerine yan tarafınızın üstüne uzanmak (cenin pozisyonu), dilinizi genzinizin yolunu kapatmaktan alıkoyacaktır. Ayrıca arkanızı yastıklarla desteklemek, yani sırtınızın dümdüz kalmasındansa yastıklara yaslanır pozisyonda uyumak da sorununuzu çözebilir.

Hiçbir şey sorununuza çare olamadıysa, son olarak ameliyat seçeneğini gözden geçirebilirsiniz. Ameliyat yoluyla gürültü yapan geniz etinizi ya da bademciklerinizi aldırabilirsiniz (doktorunuz neyi öneriyorsa). Sonuç olarak vücudunuz yine genzinizden zorla nefes alıp vermeye çalışacak ama bunu sessiz bir şekilde yapacaktır. Horlamanın bir hastalık değil, semptom olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu şikayete sahipseniz, çeşitli uyku rahatsızlıklarından korunmak adına doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap