Mars ile alakalı bildiklerimizin hepsini kökünden sarsabilecek bir gelişme yaşandı. Nature Geoscience'de yayınlanan bir çalışma dahilinde bilim insanları "Kırmızı Gezegen'de" kar olduğunu doğruladı. Bu elbette tam olarak gözümüzün önünde canlanan sahnenin Mars'ta olduğu anlamına gelmiyor. Mars, "buz mikropatlamaları" adı verilen, Dünya'da gerçekleşebilecek kar yağışlarına benzemeyen ve gölgelerde gerçekleşen kar patlamalarına sahne oluyor. Bu buluş gezegen hakkında geçmişte bilinen bilgileri ve gelecek jenerasyonların gezegeni kolonize etme olasılıklarını değiştirecek cinsten gözüküyor.

Mars'ta bulutlar gezegen yüzeyine çok yakın seyrediyor; başka türlü bir durum olsaydı kar gezegen yüzeyine ulaşmadan yok olacaktı. Bunun sebebi ise düşüş esnasında hava basıncının hızlı bir şekilde artması olarak gösteriliyor.

IFLScience, bilim insanlarının bu gelişme öncesinde gezegendeki kar yağışını "tek parçaların yavaş bir şekilde çökmesi" olarak adlandırdığını bildirmişti. Bu araştırmayla birlikte bunun doğru olmadığı anlaşıldı. Çalışma ani kar patlamalarının "Mars'daki su döngüsünü geçmişte ve günümüzde" mutlaka etkiliyor ve etkilemiş olduğunu gösterdi.

Kaynak: Inhabitat


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap