Yeni Zelanda’da bulunan 19. yüzyıldan kalma el yazması günlük araştırmacıların büyük ilgisini çekti. Günlüğün, kayıp dünya harikalarından birinin lokasyonunu ortaya çıkarabileceğine inanılıyor.

Araştırmacılar Rex Bunn ve Sascha Nolden, Journal of the Royal Society of New Zealand’da kısa bir süre önce yayımlanan çalışmalarında, çoktandır kayıp olduğu düşünülen pembe ve beyaz taraçaların konumunu keşfettiklerini iddia ediyor.

Bir zamanlar "Dünyanın 8. Harikası" olarak tanımlanan bu taraçalar, Rotomahana Gölü’nde sıralanmış basamaklı parlak pembe ve beyaz basamaklardan oluşuyordu.

Yakınlardaki Tarawera Dağı’nın 10 Haziran 1886’da patlaması üzerine gölün ve taraçaların üzeri volkanik küllerle kaplanmıştı.

Su altı sonarı ve fotoğrafları vasıtasıyla yapılan beş yıllık araştırma 2016’da sonlandırıldı ve taraçaların patlamalar sonucunda ortadan kalktığı saptandı; ancak Bunn ve Nolden taraçaların tamamen ortadan kalktığı veya gölün altında kaldığı sonucunu reddediyor. “Yeni Zelanda’nın Kartografi Babası” olarak anılan Ferdinand von Hochstetter’ın 1859’dan kalma günlüğü aracılığıyla taraçaların konumunun saptandığına inanılıyor.

Kaynak: The Independent


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap