"Güzellik herkese göre farklıdır" en çok kurduğumuz ya da duyduğumuz cümlelerden biri; fakat ABD'li bilim insanları güzelliğin de bir matematiği olduğunu söylüyor.

Yaptıkları son araştırmalar, yüzü kalp biçiminde olan kadınların, "matematiksel güzellik etalonuna" en yakın kişiler olduğunu gösterdi.

Aestethic Surgery Journal dergisindeki habere göre, ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Temple Üniversitesi’nin Lewis Katz Tıp Okulu’ndan Allan Wulc, “matematiksel güzellik kavramı, mükemmel yüz ifadeleri, toplamda yüzü uyumlu, dengeli ve çekici yapan parçaların mükemmel boyutları ve oranları olduğunu kastediyor. Kalp biçimindeki yüz, gençliğin idealini somutlaştırıyor ve yaşlanmayı önleyici ameliyatın kılavuzunu oluşturuyor” dedi.

Araştırmacılar, "mükemmel" kadın yüzü için 55 ünlünün fotoğrafını da analiz etti ve bu doğrultuda güzelliğe dair bazı ölçüleri açıkladı: Matematiksel idealde, gözler arasındaki mesafenin 59.2 mm, gözler ve elmacık kemikleri arasındaki mesafenin de 13.1 mm olması gerektiğini belirten bilim insanları, ideal burnun da 43.6 mm uzunluğunda olduğunu kaydettiler.

Söylediklerine göre aralarında 8'i istatistiksel olarak anlamlı olan 13 ölçü belirlendi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap