İnternette aranızın iyi olmadığı kişilere, arkadaşlarınıza ya da eski sevgilinize manalı sözler gönderirken artık biraz daha dikkat etmenize fayda var. Çünkü Kanadalı araştırmacılara göre bu sizin zekanızın düşük olduğunu gösterebilir.

Kanadalı araştırmacılar sosyal ağlarda anlam verici oldukları düşüncesiyle paylaşılan (ve genelde gerçek olmayan) alıntılardan etkilenmekle düşük zeka seviyesi arasında bağlantı tespit etti.

Özellikle sosyal ağlarda ünlü isimlere ait olduğu düşünülen birçok yanlış söz kişilerin görselleri ile birlikte paylaşılıyor.

Kanada Waterloo Üniversitesi’nden doktora öğrencileri çalışmalarında rastgele ”özlü söz” üreten sebpearce.com web sitesini kullandı. Site kendini ”yeni nesil zırvalık jenaratörü” olarak nitelendiriyor.

Araştırma için 300 katılımcıya bu sahte sözleri de içeren çeşitli cümleler sunularak onlardan bu ifadeleri derinlikleri/anlamlılıkları bakımından 1 ila 5 arasında değerlendirmeleri istenmiş. Katılımcılardan ayrıca bu sözleri "zırva" veya "bayağı" olarak da sınıflandırılmaları istenmiş. Buna ek olarak katılımcılar bilişsel beceri ve karakter testlerine de tabi tutulmuşlar.

”Zırva” olanı tespit edemeyen ve sahte sözleri gerçek sananların zeka seviyelerinin düşük, derin düşünme becerilerinin kısıtlı olduğu ve bu kişilerin komplo teorilerine ya da paranormal inanca eğilim gösterdikleri tespit edilmiş.

Kaynak: Vice


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap