Birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisindeki etkin rolü nedeniyle günümüzde her geçen gün daha fazla insan, sağlıklı beslenmeye ilgi duymakta.

Bu ilgi, toplumda kulaktan kulağa yayılan birçok doğru bilinen yanlışın ortaya çıkmasını da beraberinde getiriyor. İşte onlardan birkaçı;

Yanlış: C vitamini en fazla portakal ve mandalina gibi turunçgillerde bulunur.

Doğru: C vitamini en fazla kuşburnu bitkisinin meyvesinde bulunur. Ayrıca kivide, yeşil biberde ve maydanoz, roka, tere gibi bazı yeşil yapraklı bitkilerde turunçgillere oranla daha fazla C vitamini bulunmaktadır.

Yanlış: Akşam 19.00’dan sonra hiçbir şey yememeliyiz.

Doğru: İyi hazırlanmış bir beslenme programında gece uyumadan 1.5-2 saat önceye kadar küçük ara öğünler yapılabilir. Diyabetli hastalar için olmazsa olmaz olan bu ara öğünler uzun süreli açlıkları önleyip kan şekerinizi dengeler.

Yanlış: Esmer şekerin kalorisi beyaz şekerden daha azdır.

Doğru: Esmer şeker, beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılarak elde edilmektedir. Beyaz şeker ile esmer şekerin kalorileri arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de sağlınız için aynı derecede zararlıdır.

Yanlış: Limonlu su yağ yakar.

Doğru: Genellikle sabah uyandıktan sonra tüketiken limonlu suyun, vücudumuzdaki yağ dokuyu eritmek gibi bir rolü yoktur; fakat uyandıktan sonra içilen su, sindirim sisteminin erken çalışmasını sağlayarak metabozlima hızınızı arttırır.

Yanlış: Ne kadar fazla C vitamini içeren besin tüketirsek o kadar fazla C vitamini almış oluruz.

Doğru: C vitamini vücudumuzda depo edilebilen bir vitamin değildir. Günlük olarak 90 mg’dan fazla alınan C vitamini idrarla atılır. 90 mg C vitamini yaklaşık olarak orta büyüklükte bir portakalda bulunur.

Yanlış: Spor yapan kişilerin beslenmesinde en önemli besin öğesi proteinlerdir.

Doğru: Kas kütlesinin artması için proteinler önemlidir; fakat bununla birlikte yapılan spor sırasında harcanan enerjinin proteinlerin yıkılmasıyla elde edilmesini önlemek için vücudumuzun ilk enerji kaynağı olan karbonhidratlar da en az proteinler kadar önemlidir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap