Çocuk Doktoru Prof. Nejat Narlı, eski dönemlerden beri uygulanan "yöntemlerden" olan bebeklerin tuzlanması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çocukların kokmaması için tuzlandığı bilinen bir gerçek. Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Nejat Narlı bu uygulamanın zararlı olduğunu dile getirdi. Kendisi, bu yöntem nedeniyle birçok bebeğin sıvı kaybından beyin kanaması geçirip öldüğünü söyledi.

Anne adaylarını uyaran Prof. Narlı, bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesi ile büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni doğan bebeklerin genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Narlı, "yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından ağız, koltuk altı, kasık dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayın" açıklamasında bulundu.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap