Tüm dünya İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışına ve sonrasında yaşanacak gelişmelere odaklanırken, ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından BBC ve The Times’ın bugünkü haberleri gündeme bomba gibi düştü.

BBC ve The Times gazetesinin haberlerinde gördüklerini iddia ettikleri belgeye göre, hükümetinin Avrupa Birliği’nden çıkış (Brexit) için kesin bir planı yok. Habere göre, bir Brexit planı üzerinde anlaşmaya varılması Başbakan Theresa May‘in hükümeti içindeki bölünmelerden nedeniyle altı ayı bulabilir. İngiltere başbakanı ve kabinesini desteklemekle yükümlü Kabine Ofisi için bir danışman tarafından hazırlandığı belirtilen belgeye göre, hükümet Brexit ile ilgili 500’den fazla proje üzerinde çalışıyor ve bu iş için 30 bin memur daha gerekebilir.

BBC ve The Times’ın haberinde 7 Kasım tarihli ‘Brexit Güncellemesi’ adındaki belgede Başbakan May, olayı çözümlemek için kararları ve detayları kendisi belirlemekle suçlanıyor.

Büyük yabancı firmalar hükümet ile restleşebilir

Söz konusu belgede, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Ticaret Bakanı Liam Fox, Brexit Bakanı David Davis’ten oluşan bir grubun, Maliye Bakanı Philip Hammond ve Çalışma Bakanı Greg Clark‘tan oluşan bir grup ile yaşadığı anlaşmazlıktan dolayı bir Brexit stratejisi üretilemediği iddia ediliyor. Öte yandan habere göre, belgede ayrıca ekonomideki büyük şirketlerin, Japon otomotiv devi Nissan’a yapıldığı gibi Brexit’ten etkilenmeyeceklerine dair kendilerine de garanti verilmesi için hükümet ile restleşebilecekleri yorumu da yer alıyor.

Bilindiği gibi İngiltere başbakanı May, iki yıl sürecek Brexit sürecini başlatacak olan, AB Lizbon antlaşmasının 50. maddesini martta devreye sokma sözü vermişti.

Öte yandan medyada yer alan haberlerin ardından Başbakanlık makamından yapılan açıklamada ise belgede yer alan iddiaları tanımadıkları bildirilirken, bunun bir hükümet raporu olmadığı ve içinde yer alan iddiaların hükümet tarafından tanımadıkları kaydedildi. Açıklamada, kabinenin Brexit’i gerçekleştirmeye ve bunun başarılı olmasına odaklandığı belirtildi.

Kaynak: BBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap