Birçok insana göre taş plaktan dinlenen müzik, bugünkü iPod veya telefonda dinlediğimiz müzikten apayrıdır. Ancak üzerinde kırık kol veya çatlak bir kafatası üzerinden müzik dinleneceğini kim akıl edebilir?

Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği‘nde her alanda olduğu gibi müzik alanında da birçok yasak vardı. Sovyet yetkililer caz, rock gibi her tür batı tarzı müziği ülkelerinde yasaklamışlardı.

1946 yılında Leningrad‘da yaşayan Ruslan Bugaslovski ve Boris Taigin adlı iki müziksever girişimci ise bu yasağı delmenin çok ilginç bir yolunu bulmuş. Genelde denizciler tarafından ülkeye kaçak sokulan plakları kopyalamak en az plakları ülkeye sokmak kadar zor. SSCB‘de malzeme kıtlığı olduğu için matkap gibi aletlerin ve eski gramofon parçalarını toplayarak bir kayıt makinesi yapmış ve plak malzemesi için de şeytanın aklına gelmeyecek bir malzeme kullanmışlar: Plastikten yapılmış eski röntgenler.

Plaklar o kadar ilginç ki! Kırık kaburga röntgeni hareketli bir Rus tangosu ya da çatlak leğen kemiğinde bir Broadway şovu müziği nameleri haykırıyor. Bu röntgenler o kadar işe yaramış ve beğenilmiş ki işin içine Rus mafyası dahi girmiş. Baskılar kalkana kadar 20 yıl röntgen plak kaçakçılığı yapılmış ama tabi otoriteler de işin farkına varmış. Bugaslovski ise 3 kere hapse atılmış. Bugün bu plaklar X-Ray Audio projesi adı altında tekrar dinlenebiliyor ve tanıtımı yapılıyor. İşte müzik bu kadar önemli olabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap