Her başarısız girişim bir tecrübe barındırıyor. Katlanılan zorluklar , verilen emek sanırım bir fikri çöp kabul etmeyi zorlayan etmenler. Peki gerçekten en baştan mı başlamak gerekiyor? Bugünün dev girişimlerinin hikayelerine bakalım.

Pivot etmek yani çark etmek günümüzde oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Değişen stratejiler, belki de başlangıçta göremediğiniz fırsatlarla fikriniz dönüşüyor ve başka bir şekle bürünüyor. Bu da size sıfırdan başlamadan yeni bir alan açıyor. Dünyadaki örneklerine baktığımızda ise durum daha da netlik kazanıyor.

YouTube bir video çöpçatanlık sitesiydi. Bugün dünyanın en popüler video platformu olan YouTube, 14 Şubat 2005 tarihinde bir çöpçatanlık sitesi olarak kuruldu. Fakat kurucuların beklentilerinin aksine, insanlar kendi videolarını çekmeye pek de sıcak bakmadılar. YouTube için kırılma anı, kullanıcıların siteye komik videolar göndermeye başlamalarıyla yaşandı.

Twitter, Odeo adında bir podcast paylaşım ağıydı. 2005 yılında Odeo ismiyle kurulan Twitter, insanların podcast’ler dinleyip, kendi kayıtlarını diğerleriyle paylaşabildikleri bir  platformdu. Odeo büyümekte zorlanınca, ekibin bir yan proje olarak geliştirdiği ‘twitter’ fikrine odaklanıldı ve günümüzün 300 milyonu aşkın kullanıcıya sahip mikro blog’u Twitter ortaya çıkarıldı.

Instagram, Burbn isimli karmaşık bir mobil uygulamaydı. Instagram, Kevin Systrom tarafından bir yan proje olarak başlatıldı. Burbn, konum bildirmekten oyun oynamaya kadar birçok işlevi tek elden sunuyordu. Kafa karıştıcı yapısı, kullanıcıların onu benimsemesini zorlaştırıyordu. Instagram’ın doğuşu ise Systrom’un kullanıcı deneyimini düzene sokmak için bir fotoğraf paylaşım uygulaması tasarlamaya karar vermesiyle doğdu.

Flickr ise çevrim içi bir rol yapma oyunuydu. Bugün Flickr dendiği zaman akla yüksek kaliteli çevrim içi fotoğrafçılık geliyor. 2004 yılında bir MMORPG oyunu olan Flickr, kullanıcılara haritayı keşfetme, diğer oyuncularla gerçek zamanlı etkileşime geçme, oyun eşyaları ticareti yapma şansı sunuyordu.Bir de oyuncular arasında bir hayli popüler olan fotoğraf paylaşma aracı vardı ki, ilerleyen zamanlarda Flickr bu araç üzerinden odağını değiştirip çevrimiçi fotoğrafçılığa eğildi.

Nokia aslen bir kağıt fabrikasıydı. Nokia’nın kökeni 1856 yılına kadar uzanıyor. O zamanlar tek bir makine ile kağıt üreten Nokia, 1898 ile 1967 yılları arasında galoştan kabloya kadar çeşitlenen çok geniş bir ürün yelpazesinin üretimini gerçekleştiriyordu. 1962 yılında giriştikleri telekomünikasyon cihazları üretimi ile gerçek bir endüstriyel deve dönüşen Nokia, 1987’de ilk defa Gorba isimli ilk mobil telefonunu geliştirdi.

Tüm bu örnekler başarısızlıkla sonuçlanan bir girişimin ardından pes etmek yerine, tecrübeleri gözden geçirip girişiminizi güncelleyerek başarılı olmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap