20 Ocak 2017 tarihinde görev süresi dolan 44. ABD Devlet Başkanı Barack Obama, golf düşkünlüğünün yanı sıra kitap önerileriyle de gündemdeydi. Kimi zaman tatil döneminde kitaplarını yanından hiç ayırmadı kimi zamansa siyasi kimliğinin dışına çıkıp takipçilerine kitap önerilerinde bulunarak kitapseverliğini gösterdi.

İşte Obama’nın ilham aldığı eserlerden bazıları:

1. Thinking, Fast and Slow

2011 yılının en çok satılan kitapları arasında olan ‘Hızlı ve Yavaş Düşünmek’ adlı eser, Nobel ödüllü Daniel Kahneman’ın yaptığı araştırmaların özeti olup, insanın iki farklı düşünce tarzı üzerine hazırlanmıştır.

2. The Three-Body Problem

Yayımlandığı 2008 yılında Çin‘de en popüler bilim kurgu romanlarından biri haline gelen eser, 2015 Hugo En İyi Roman Ödülü’nü yazarlarına kazandırmıştı.

3. A Bend in the River

Afrika’nın doğu kıyılarında büyüyen Hint kökenli Salim’in yaşamının konu edinildiği roman, yayımlandığı 1979 tarihinde Booker Ödülü için kısa listeye alınmıştı.

4. The Brief Wondrous Life of Oscar Wao

‘Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı’ isimli eser, 2008 yılında Dominik asıllı ABD’li yazar Junot Díaz’a kurgu dalında Pulitzer Ödülü‘nü kazandırmıştı.

5. A Heartbreaking Work of Staggering Genius

Dave Eggers tarafından yazılan anı türündeki eser, New York Times’ın en çok satanlar listesinde zirveye oturmuştu ve Pulitzer Ödülü finalisti olmuştu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap