Dünyaya yön veren isimlerin neden her gün aynı kıyafeti giydiğini hiç merak ettiniz mi? “Gardırop diyeti” yapan isimlerin en dikkat çekici örneği, siyah balıkçı yaka tişörtü ve spor ayakkabılarıyla Steve Jobs gibi görünse de Jobs bu konuda pek yalnız değil.

Mark Zuckerberg, Barack Obama hatta moda dünyasına yön veren önemli isimler de “kapsül gardırop” adı verilen yeni akımın öncülerinden. Her gün aynı tarz giyinen bu isimlerin ortak açıklaması, ne giyeceklerini düşünmek yerine enerjilerini işlerine vermek istemeleri.

İşte her gün aynı kıyafeti giyerek başarıya ulaşan 7 isim;

1. Steve Jobs

Apple’ın kurucu ortaklarından ve eski CEO’su olan Steve Jobs’un, iPhone ve iPad lansmanlarına siyah balıkçı yaka tişört, kot pantolon ve spor ayakkabı kombiniyle katılması dikkat çekiyordu. Jobs, bir açıklamasında bu tarzın ilham kaynağının Sony olduğunu söylüyordu.

Sony’nin savaş sonrası yıllarda yaşanan kıtlık nedeniyle tüm çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtmaya başladıklarını ve bu durum sayesinde işçilerin, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda kalmayarak, tüm enerjilerini işlerine yoğunlaştırabildiklerini öğrendi. Bu fikri çok beğenen Jobs, kendisiyle özdeşleşen giyim tarzı ortaya çıkardı.

stive-jobs

2. Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, katıldığı bir söyleşide seyircilerden birinin kendisine yönelttiği “Her zaman üstünüzde aynı gri tişört var! Neden?” sorusuna “Her gün ne giyeceğimi düşünecek bir vaktim yok! Enerjimi buna harcamak yerine işime harcıyorum” cevabını vermişti.

Zuckerberg, daha sonra Facebook hesabından, gardırobunun bir fotoğrafını paylaştı. Askıda birbirinin aynı onlarca gri tişört ve koyu gri sweatshirt’ten başka bir şey yoktu. Bu paylaşım oldukça ilgi çekmişti.

facebook-gri

3. Dean Kamen

Segway’in mucidi Dean Kamen da teknoloji devleri gibi aynı giyim tarzıyla dikkat çekiyordu. Kot gömlek ve kot pantolon dışında bir şey giymeyen Kamen, çevresi tarafından enteresan bulunsa da o bunlara takılmak yerine yeni projeler üretmeye odaklanıyordu.

dean-kamen

4. Barack Obama

Mavi ya da gri takım elbise dışında farklı bir tarzla görmenin pek mümkün olmadığı ABD Başkanı Barack Obama katıldığı bir davette, kıyafet seçimi hakkında şunları söylemişti, “Ne yemem ya da ne giymem konusunda bir karar vermek istemiyorum. Verilecek daha önemli kararlarım var benim.”

barack-obama

5. Karl Lagerfeld

Kulağa oldukça ilginç geliyor olabilir ama sezon trendlerini belirleyen moda devleri de gardırop diyeti yapıyor.
Bunların başında siyah takımı, beyaz gömleği, güneş gözlüğü ve eldiveniyle özdeşleşen Karl Lagerfeld, geliyor. Chanel markasının kreatif direktörlüğünü üstlenen Lagerfeld, moda akımlarına uymayı reddediyor ve tarzının dışına çıkmıyor.

karl-lagerfeld

6. Michael Kors

Şimdilerde yön verdiği moda dünyasına, daha beş yaşında annesinin gelinliğini tasarlayarak giren Michael Kors, kendi adı taşıyan markasıyla gündemden düşmüyor.

Kadın ve erkek modasına her sezon iddialı tasarımlar kazandıran Kors, kendisi için yeni fikirlere kapalı. Ünlü tasarımcı, siyah tişört ve siyah ceket dışında bir kombin tercih etmiyor.

michael-kors

7. Tom Ford

Bir stil dehası olan Tom Ford, kendi adıyla kurduğu markasıyla moda dünyasının takip edilen isimlerinden. Kırmızı halının ünlü isimlerini giydiren bir markanın sahibi olmasına rağmen kendisi için her gün beyaz gömlek ve siyah ceket tercih ediyor. Hep aynı kombinle karizmatik bir tarz yaratılabileceğinin kanıtlıyor.

tom-ford


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap