Başarılı insanların alışkanlıklarına bakıldığında ilk olarak dikkat çeken şey güne erken saatte başlamalarıdır.  Ancak uyku alışkanlığınızı değiştirmeden önce bilmeniz gereken bir şey daha var. Evet, erkencilerin kariyerlerinde başarılı olduğu doğru ama bu gece kuşlarının başarısız olduğunu göstermez.

Standart bir ofis çalışanı için elverişli bir düzen sağlamadığı bir gerçek olsa da dünyanın tanıdığı 10 ünlü ve başarılı isim sabah erken kalkmaktan hiç hoşlanmıyor.

1. Buzzfeed sitesinin CEO’su Jonah Peretti sabah 8.30’da uyuyor. Aynı zamanda Huffington Post‘un kurucu ortağı olan Peretti ‘sabah rutini’ anlayışını tamamen yıkıp geçiyor.

jonah-peretti

2. ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisinin efsane yazarı J.R.R. Tolkien, aynı kitaptaki Hobbitler gibi geç uyanmayı seviyordu. 1958’de yazdığı bir mektupta Tolkien uyku düzeniyle ilgili şöyle söylüyordu: ‘Ben gerçekten bir Hobbit‘im (boyum hariç)’

J.R.R. Tolkien

3. Dünyaca ünlü modacı Karl Lagerfeld 7 saat uyumadan asla yataktan çıkmıyor. ‘Modanın Kralı’ lakaplı Lagerfeld, tam anlamıyla bir gece kuşu değil ama 7 saat kuralında çok katı. Lagerfeld, gece 2’de yatarsa sabah 9’da kalkıyor; gece 12’de yatarsa sabah 7’de uyanıyor. Bu düzeni hiç aksatmıyor.

karl-lagerfeld1

4. ABD’li müzisyen Pharrell Williams her gün saat 9’da uyanıyor ve alarmını hiç kurmuyor. WilliamsGrammy ödüllü bir müzisyen olmanın yanı sıra aynı zamanda moda tasarımcısı, yapımcı, medya patronu ve bir yardımsever. Ve tüm bu işleri bir arada yapabilmek için güne gayet makul bir saatte başlıyor.

pharrell-williams

5. New Yorker dergisinin yazarı ve TED konuşmacısı Kathryn Schulz en iyi yazılarını gecenin bir yarısı yazdığını söylüyor. Pek çok yazar gibi Schulz da insanların uykuda olduğu saatlerde daha yaratıcı oluyor. Gerçi Schulz‘un sözlerine bakılacak olursa bundan memnun olduğu pek de söylenemez: ‘Bazen düşünüyorum da sabah insanı olmak için her şeyi verirdim.’

kathryn-schulz

6. Reddit‘in kurucu ortağı Alexis Ohanian alarm saati olarak kedisini kullanıyor. Genellikle çok geç yattığını söyleyen Ohanian, gece 2’den önce yatağa girmesinin imkansız olduğunu söylüyor. ‘Buna rağmen sabah saat 10 olmadan kalkmaya çalışıyorum’ diye de ekliyor. Ohanian sabah yaptığı ilk şeyin ise kedisine mama vermek olduğunu söylüyor: ‘Çünkü beni genellikle o uyandırıyor.’

alexis-ohanian

7. Yazar Gustave Flaubert sabahları saat 10’da hizmetçilerini çağırırmış. ‘Madam Bovary’ kitabı ile modern romanın kurucusu kabul edilen Flaubert, anlatılanlara göre her sabah 10 gibi uyanıp hizmetçilerini odasına çağırır, onlardan gazete, bir bardak soğuk su ve piposunu istermiş.

gustave-flaubert

8. İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill günün erken saatlerinde işlerin yataktan yürütmeyi tercih ediyordu. Churchill için geç uyanırdı demek doğru değil. Zira o sabahları 7.30 civarında uyanırdı ancak öğlen 11’e kadar yataktan çıkmazdı. Churchill hakkında anlatılanlara bakılırsa İngiliz başbakan kahvaltısını yatağa ister, mektuplarını ve gazeteleri okuduktan sonra çalışmaya da yatakta başlardı. Sekreteriyle programını hazırladıktan sonra öğlene doğru kalkıp banyo yapardı.

winston-churchill

9. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da sabah insanı değil. Bunu itiraf eden de kendisi. Blasio, ‘Bence toplumumuza geceleri geç saatte yatmaya alışacak şekilde yeniden yön vermeliyiz. Ancak bunun şimdilerde olabileceğini sanmıyorum’ diyor.

bill-de-blasio

10. Genius’un CEO’su ve kurucu ortağı Tom Lehman genellikle gece 3 ile sabah 10 arasında uyuduğunu söylüyor. Lehman, güneşin doğuşundan pek de hoşlanmadığını itiraf ediyor.

tom-lehman

Kaynak: Busines Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap