Artık günümüzde ne söylediğinizden çok, nasıl söylediğiniz daha önemli. Verdiğiniz mesajların nasıl algılandığını etkileyen sayısız faktör var; beden diliniz, mimikleriniz, ses tonunuz, nasıl konuştuğunuz, vs.  Valorie Burton da “Successful Women Speak Differently” isimli kitabında, bu konuyu derinlemesine inceliyor ve başarılı kadınların konuşmalarındaki farklılıkları belirleyip, diğer kadınlara tüyolar veriyor.

İşte Burton’un verdiği, başarılı kadınların nasıl konuştuklarına dair birkaç tüyo:

1. Cümlenin sonunu soru soruyormuş gibi bitirmeyin

Burton, “Sesinizin nasıl duyulduğuna dikkat etmek çok önemli” diyor. Sesimizin nasıl duyunu sadece düşünmek yetmiyor çünkü duygularımızı, düşüncelerimizi aktaran şey aslında sesimizin ta kendisi.

Soru cümlesi kurmadığınız halde cümlenin sonunu soru soruyormuş gibi bitirmek ise, genellikle kullandığınız ifadeleri yumuşatmak için başvurulan bir yöntemdir ve karşınızdaki kişide “belirsizlik” algısı yaratır. Oysa başarılı bir kadının sesi dikkat çekmelidir. Cümlelerin sonunu soru soruyormuş gibi bitirmekten de hiçbir duygu barındırmayan monoton bir şekilde bitirmekten de uzak durun. Sesinizle ve davranışlarınızda, kendinize duyduğunuz güveni sergileyin.

2. Anksiyetenizi heyecana çevirin

Büyük bir toplantıdan önce gerginlik mi yaşıyorsunuz? Kendinize “Sakin ol” demek yerine, zihninize ve bedeninize sadece heyecanlı olduğunuzu anlatmaya çalışın. Burton’a göre heyecan ve anksiyete yüksek uyarılma durumudur ve her ikisi de birbirine yakın duygulardır. Bu yüzden anksiyeteden sakinliğe geçmektense, daha kısa bir yol olan anksiyeteden heyecana geçmeyi deneyin.

3. Güven verici ve tutarlı konuşun

Burton’a göre, çoğu kadın her zaman pozitif olma düşüncesinde ancak pozitif olmak başarı için olmazsa olmazlardan biri değildir. Umutsuzluk ve negatif düşünceyi de ihtiyaç olduğunda kolayca ifade edebilmelisiniz. Mücadele ettiğiniz zorluklar karşısında güven verici ve tutarlı olun, daha sonra pozitif bir mesaj vermek istiyorsanız bunların üstesinden gelme yeteceğinizden bahsedebilirsiniz.

4. Kabul edilebilirlik faktörünü her zaman akılda tutun

İnsanları etkileme ve sizin görüşünüzü fark edebilme yeteneğiniz, insanların sizden ne kadar hoşlandıklarına bağlıdır. Bu size yüzeysel mi geldi? Evet öyle, ancak Burton insanların birbirine bağlı olduğunu ve bu “beğenilme” mekanizmasını anlamanın başarı şansını yükselttiğini söylüyor. Şunu aklınızdan çıkarmayın; herkes sizi beğenmek zorunda değil ve bu kötü bir şey de değil. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve kibar, doğal, iş arkadaşlarınıza karşı yardımsever olmak için tüm fırsatları değerlendirin.

5. Zor sorular sorun

Noktasal atışlar yapan, direkt sorular sormak kafa karışıklığını ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kendi eylemlerinin sorumluluğunu almak için başkalarına da cesaret verir.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap