Siz, sabahları “5 dakika, bi’ 5 dakika daha…”diye düşünerek alarmı ertelemekle geçirirken başarılı insanlar; egzersiz yapıyor, ailelerine zaman ayırıyor ve daha birçok şeyi bitirmiş oluyor.

“Eğer bir şey gerçekleştirilmesi gerekiyorsa, ilk önce yapılmalıdır” diyen Zaman Yönetim Uzmanı ve yazar Laura Vanderkam, başarılı insanların minik sırlarının şöyle açıklıyor;

1. Erken uyanırlar

Kendilerine ve ailelerine zaman ayırabilmek, işlerini planlayabilmek ve enerjilerini verimli kullanabilmek için sabahın erken saatlerinde güne başlarlar. Çünkü gün içindeki iş yoğunluğu nedeniyle bunlara zaman bulamayacaklarını bilirler.

2. Su içerler

Uyku sırasında beden susuz kalıyor, bu yüzden uyanır uyanmaz bir bardak su içerek vücutlarını tetikte tutar ve metabolizmalarının hızlanmasını yardımcı olurlar. Başuçlarında su bulundurmayı ihmal etmezler.

3. Egzersiz yaparlar

Araştırmalar sabah yapılan egzersizin, “bi’ 5 dakika daha” uykusundan daha çok enerji verdiğini gösteriyor. Çünkü yapılan egzersiz, endorfin salgılanmasını arttırıyor. Böylece stres azalıyor ve gün içinde daha enerjik ve rahat bir kafayla çalışmalarını sağlıyor.

4. Önceliği yüksek olan bir iş projesi üzerinde çalışırlar

Günün en zor işini, sabah enerjik ve sakin kafayla hallederler ve bugün bundan daha kötüsü olmayacağını düşünürler. Ayrıca çalan telefonlar, çalışmanın ortasında odaya girecek birileri olmayacağı için tüm enerjilerini işlerine yoğunlaştırmaları daha kolay olur.

5. Kendi tutkularıyla ilgili bir proje üzerinde çalışırlar

İşlerinden bağımsız tutku duydukları bir alanda araştırma yapmak, notlar edinmek günün ilerleyen saatlerinde mesleki sorunlarını yerine getirmelerin kolaylaştırıyor.

6. Aileleriyle kaliteli vakit geçirirler

Genelde insanlar aileleriyle yedikleri akşam yemeğinin birlikte zaman geçirmek olduğunu düşünüyor. Oysa başarılı insanlar, durumun gerçekte böyle olmadığını bilir ve günün yoğunluğu üzerlerine çökmeden sabah saatlerinde ailelerine zaman ayırırlar. Temiz bir zihinle dün ve bugün hakkında konuşurlar.

7. Kafalarını rahatlatmak için meditasyon yaparlar

Günde 10 dakikalarını alan bu alışkanlık sayesinde zihinlerini temizleyerek pozitif düşünmeye başlarlar. Böylece gün içinde karşılaşacakları sorunlar karşısında anlık bir sinirle hata yapmak yerine sakince düşünebilirler.

8. Hayatlarındaki minnettar oldukları şeyleri yazarlar

Herkesin hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Başarılı insanlar bunları düşünerek zaman ve moral kaybetmek yerine yaşamlarının olumlu yanlarını düşünerek mutlu olmayı tercih eder.

9. Enerjileri hala yerindeyken planlar yapıp, strateji belirlerler

Sabahları sakin bir zihinle günü organize eder, böylece kime ve hangi işe ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini bilirler. Bu program gün içinde durup “şimdi ne yapmalıyım” diye düşünmek yerine daha kaliteli zaman geçirmelerini sağlıyor.

10. E-maillerini kontrol ederler

Bunun için sabah uzun uzun saatler harcamazlar, önemli olanları cevaplayıp gün içindeki programlarına yardımcı olacak işleri belirlerler.

11. Haberleri takip ederler

İşe gitmeden önce haberleri okur veya sabah bültenlerini izlerler. Bu sayede dünyada olup bitenlerden haberdar olup işlerini değişen gündeme göre programlayabiliyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap