Eğer zengin bir aileden gelmiyorsanız, çoğu kez zengin olmak bir hayal gibi görünür. Oysa iş hayatına az bir sermaye ile de atılıyor olsanız, henüz 20’li yaşlarda ve kariyerinizin başındayken yapacaklarınız sayesinde, 30’lu yaşlarınızda zengin olma fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer bu yolda başarı elde etmek istiyorsanız henüz yolun başında belli alışkanlıklar edinmelisiniz.

Bu noktada 30’lu yaşlarında kendi çabalarıyla milyoner olmuş girişimcilere kulak vermekte fayda var. İşte milyoner girişimcilerden 20’li yaşlarda yapılması gereken 7 şey:

1. Tek Bir Gelir Kaynağına Bağlı Kalmayın

Birileri için çalışan insanlardan neredeyse hiçbiri büyük bir zenginlik ve refah seviyesine ulaşamaz.

Milyoner girişimcilerin büyük çoğunluğunun, en az yedi farklı gelir kaynağı vardır ve bunları oluşturmaya 20’li yaşlarda başlamışlardır. Bu nedenle tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile gelir kaynaklarınızın idaresini birilerinin ellerine bırakmamanız çok önemlidir.

2. Başarısız Olsanız Bile Denemekten Korkmayın

Çoğu insan sadece konuşur ve hiçbir şey yapmaz. Onlardan biri olmayın. Çok sayıda şey deneyin. Harekete geçin. Sonunda başarısız olmaktan korkmayın. Ahlak dışı ya da yasa dışı bir şey yapmadığınız sürece kimse başarısızlıklarınızı hatırlamaz.

3. Zamanın Kıymetini Bilin

Yaşlı ve zengin insanlardan sürekli olarak şunu duyarsınız: Her zaman daha fazla para kazanabilirsin ama daha fazla zaman yaratamazsın. Bir genç olarak ilginizi çeken ve değer yaratacak şeylere vakit ayırın. Birilerinin yarım kalan hayallerini üstlenmeyin ve size değer vermeyen bir işverenle ömrünüzü tüketmeyin.

4. Yeni insanlarla tanışın

Yeni insanlarla tanışmayı bir banka hesabı gibi düşünün. Para yatırmadıkça para çekemezsiniz. Bu nedenle sürekli, çevrenizi genişletmeye çalışın ve çevrenizdekilerle iyi ilişkiler kurun. Çevrenizdekilerin bir gün size sunacağı bir fırsat hayatınızı değiştirebilir.

5. Stratejik düşünün

Zengin insanlar genelde amaçlarını belirleme konusunda uzmandırlar. Daha sonra bu doğrultuda çalışarak amaçlarını gerçekleştirebilmek adına gün be gün ne yapmaları gerektiğini hesaplarlar ve ardından bu konuda gösterdikleri gelişmeleri takip ederler.

6. Hedeflerinizi daima yüksek tutun

1 milyon TL kazanmayı hedefleyip başarmaktansa 20 milyonu hedefleyip yalnızca % 10’unu bile olsa başarmak daha iyidir; çünkü bir hedefiniz gerçekleştiğinde keşke daha fazlasını hedefleseydim diye hayıflanırsınız.

7. Satışta uzmanlaşın

Her zaman insanlara sunduğunuz şeylerin, hayatlarını nasıl daha iyi bir hale getireceğini gösterme hevesinde olun. Gerçek satış budur. İster işinizle ilgili bir ürün satmaya çalışıyor olun, ister sevgilinize ilginç bir randevu tasarlama telaşında olun fark etmez. İyi bir satışçı olmayı öğrenin. Bu aynı zamanda, dürüst bir satıcı olmak anlamına da gelir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap